Jutro wybory. Głosujmy!

W czwartek wybierzemy nowe władze osiedli i sołectw, które będą przez najbliższe pięć lat reprezentować interesy lokalnej społeczności wobec prezydenta i rady miasta, a także wobec jednostek, instytucji czy stowarzyszeń działających na terenie osiedla.

Za pośrednictwem rad osiedlowych i sołectw mieszkańcy mogą między innymi:
- opiniować sprawy dotyczące funkcjonowania komunalnej infrastruktury technicznej, rozwiązań komunikacyjnych, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- inicjować i organizować działania mające na celu zaspokajanie lokalnych potrzeb w zakresie porządku publicznego, ochrony środowiska i poprawy warunków życia,
- współuczestniczyć w tworzeniu budżetu Kalisza w części dotyczącej osiedla.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pełnoletnich mieszkańców do czynnego udziału w wyborach i współdecydowania o losach swojego osiedla czy sołectwa.

Każdy mieszkaniec, który chciałby zostać radnym osiedlowym, sołtysem lub członkiem rady sołeckiej, może zgłosić swoją kandydaturę podczas czwartkowego zebrania wyborczego.

- Rada osiedla czy sołectwo to doskonałe pole do działania dla mieszkańców cieszących się społecznym zaufaniem, którzy chcą zrobić coś nie tylko dla siebie, ale i dla lokalnej społeczności. Warto zaangażować się w prace na rzecz swojej najbliższej okolicy, dlatego zachęcam do kandydowania - mówi prezydent Krystian Kinastowski, który również był radnym osiedlowym.

Rada wybierana jest w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez pełnoletnich mieszkańców osiedla uprawnionych do głosowania, zamieszkujących na jego terenie.

Głosować można tylko osobiście.

Mieszkańcy uczestniczący w zebraniu wyborczym podpisują listę obecności i okazują dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość. W razie braku dokumentu można powołać się na świadectwo dwóch wiarygodnych osób, co do potwierdzenia tożsamości i praw wyborczych.

Mieszkańcy na zebraniu wyborczym zgłaszają kandydatów na członków Rady dokonując ich prezentacji. Każda zgłoszona osoba musi być obecna na zebraniu i wyrazić zgodę na kandydowanie.

Radę Osiedla tworzy 15 członków. W skład rad sołeckich wchodzi następująca ilość członków:
1) Sołectwa Dobrzec – 7 osób,
2) Sołectwa Sulisławice – 9 osób,
3) Sołectwa Sulisławice Kolonia – 5 osób.

Mieszkańcy osiedla oddają głos na jednego lub więcej kandydatów, maksymalnie 15.

Mieszkańcy sołectwa najpierw oddają głos na jednego kandydata na sołtysa. W oddzielnym głosowaniu wybierają członków rady sołeckiej, oddając głos maksymalnie na 7 (sołectwo Dobrzec), 9 (sołectwo Sulisławice) lub 5 (sołectwo Sulisławice Kolonia) osób.

Wybory do wszystkich kaliskich rad osiedli i sołeckich odbędą się w jednym dniu, ale w różnych godzinach i lokalizacjach:

Os. Asnyka - godz. 17:00, Klub osiedlowy, ul. Marii Konopnickiej 2-4;
Os. Chmielnik - godz. 18:00, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Wojciecha Bogusławskiego, ul. Pomorska 7;
Os. Czaszki - godz. 17:00, Dzienny Dom Pomocy Społecznej, ul. Cegielniana 6;
Os. Dobro - godz. 18:00, Sala OSP, ul. Biskupicka 21;
Os. Dobrzec P oraz Dobrzec W - godz. 17:00, Szkoła Podstawowa Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Szolc-Rogozińskiego, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3b;
Os. Kaliniec - godz. 17:00, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Marii Dąbrowskiej, ul. Polna 17;
Os. Korczak - godz. 18:00, Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Adama Mickiewicza, ul. Robotnicza 5;
Os. Majków - godz. 19:00, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II, ul. Tuwima 4;
Os. Ogrody - godz. 17:30, Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego, ul. Długosza 14;
Os. Piskorzewie - godz. 18:00, Siedziba Rady Osiedla, ul. Złota 35;
Os. Piwonice - godz. 17:00, Szkoła Podstawowa Nr 15 im. Józefa Piłsudskiego, ul. Wykopaliskowa 45;
Os. Rajsków - godz. 17:00, Dom prywatny, ul. Kowalska 19;
Os. Rogatka - godz. 17:00, Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, ul. Wąska 13;
Os. Rypinek - godz. 17:30, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4, ul. Kordeckiego 34;
Os. Serbinów - godz. 16:00, Klub osiedlowy, ul. Serbinowska 25;
Os. Szczypiorno - godz. 18:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2, ul. 25 Pułku Artylerii 4-8;
Os. Śródmieście I - godz. 18:00, Sala Recepcyjna Ratusza, Główny Rynek 20;
Os. Śródmieście II - godz. 18:00, Szkoła Podstawowa Nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919, ul. Fabryczna 13/15;
Os. Tyniec - godz. 17:00, Szkoła Podstawowa Nr 9 im. 25 Dywizji Piechoty Ziemi Kaliskiej, ul. Żwirki i Wigury 13;
Os. Widok - godz. 18:00, Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Władysława Broniewskiego, ul. Mickiewicza 11;
Os. Winiary - godz. 17:00, Budynek Caritas, ul. Podleśna;
Os. Zagorzynek - godz. 17:00, Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Marii Konopnickiej, ul. Karpacka 3;
Sołectwo Dobrzec - godz. 18:00, Świetlica, ul. Św. Michała 91;
Sołectwo Sulisławice - godz. 18:30, Sala OSP, ul. Sulisławicka 106;
Sołectwo Sulisławice Kolonia - godz. 18:00, Dom sołtysa – Zofii Kaczmarek.

Zapraszamy do udziału w zebraniach wyborczych.

Oprac. Katarzyna Ciupek