Kalisz gospodarzem Kongresu Aglomeracji Lokalnych

Parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy, reprezentanci organizacji społecznych i eksperci przyjechali do Kalisza, by rozmawiać o szansach rozwojowych, problemach i wyzwaniach, przed którymi stoją średnie miasta oraz aglomeracje lokalne.

Na terenie kompleksu Calisia One rozpoczął się dwudniowy Kongres Aglomeracji Lokalnych, którego współgospodarzem jest Miasto Kalisz.

Wspólnie z Kamilem Rybikowskim - dyrektorem kongresu i Adamem Ciszkowskim - prezesem Związku Samorządów Polskich, burmistrzem Kalinowa konferencję otworzył Krystian Kinastowski - prezydent Kalisza.

– Spotykamy się w Kaliszu – centralnym ośrodku aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Od 2015 roku działamy wspólnie z okolicznymi samorządami w ramach stowarzyszenia, by wzmacniać rozwój społeczno-gospodarczy naszego regionu i współpracować w tym zakresie. Wspieramy i rozwijamy ideę samorządu terytorialnego, dbamy o wspólne interesy członków Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, a w szczególności pozyskujemy środki na zintegrowane inwestycje terytorialne. Jestem przekonany, że Kongres Aglomeracji Lokalnych będzie stanowił przestrzeń do dyskusji na temat szans rozwojowych, problemów i wyzwań, przed którymi stoją średnie miasta oraz ich aglomeracje. Wymiana doświadczeń i poglądów w tym zakresie jest dla nas – włodarzy miast i gmin – niezwykle cenna – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Uczestnicy kongresu biorą udział w panelach dyskusyjnych poświęconych takim tematom jak przyszłość średnich miast, zagospodarowanie przestrzenne, szkolnictwo wyższe, sport, kultura, organizacje pozarządowe, polityka prorodzinna.

Prezydent Krystian Kinastowski wziął udział w panelu pt: "Czy budownictwo społecznej jest szansą na własne mieszkanie w trudnych czasach?". W czasie swojej wypowiedzi wyjaśnił funkcjonowanie KTBS-u oraz opowiedział o doświadczeniach Kalisza we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Na kongresie obecni są m.in. radni Rady Miasta Kalisza, z przewodniczącym Tadeuszem Skarżyńskim na czele.

Wydarzenie honorowym patronatem objął m.in. premier Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek, Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta