#KaliszKobiet - Adela Przybył

Przez cały marzec w ramach akcji #KaliszKobiet przypominać będziemy znane i cenione, zasłużone dla naszego miasta kobiety.

Adela Przybył - przewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza w latach 2006-2010, radna pięciu kadencji,  wychowawczyni młodzieży, społeczniczka.

Była oddana swemu miastu. Angażowała się w pracę na rzecz Kalisza niemal od początku samorządności. Przez wiele lat uczyła kolejne pokolenia języka polskiego.

Adela Przybył rozpoczęła pracę zawodową w latach 70. dwudziestego wieku. Od 1971 do 2013 roku związana była z III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Do 2007 roku pracowała z młodzieżą jako nauczycielka języka polskiego. Po przejściu na emeryturę, do 2013 roku, uczyła w liceum dla dorosłych.

Z kaliskim samorządem związana była od 1994 roku. Wówczas wybrana została na radną i pracowała na rzecz Kalisza nieprzerwanie przez pięć kolejnych kadencji, do 2014 roku. W latach 2006-2010 pełniła funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej Kalisza. Szczególnie bliskie były jej kultura, edukacja - kierowała pracami stosownych komisji - ale także problemy społeczne. Przez wiele lat angażowała się w pracę komisji mieszkaniowej.

Od 2016 roku pełniła funkcję wiceprezesa koła kaliskiego Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta. Działała aktywnie w Stowarzyszeniu Samorządny Kalisz. Była współautorką publikacji „Służąc wspólnocie: 20 lat z historii Samorządu Kalisza [1990-2010]”.

.

Tekst: Anna Błaszczyk, zdjęcie: Iwona Cieślak - Kancelaria Prezydenta Miasta