Ku pamięci ks. Józefa Sieradzana

Dziś kaliszanie uczcili pamięć kapelana powstania warszawskiego, Józefa Sieradzana, pseudonim „Marian”. W imieniu władz miasta i społeczności Kalisza kwiaty przy obelisku i przed grobem księdza złożyli: wiceprezydent Mateusz Podsadny oraz Tadeusz Skarżyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza.

W przededniu 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, hołd ks. Sieradzanowi oddali również m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, reprezentanci Rady Osiedla Rypinek, stowarzyszeń, w tym kombatanckich, a także społeczność szkolna Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy ul. Częstochowskiej, przy obelisku poświęconym księdzu Józefowi Sieradzanowi. Następnie uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie przy grobie kapelana odprawiono mszę św. polową w intencji powstańców warszawskich.

Za udział w powstaniu, ks. Sieradzan został odznaczony m.in. krzyżem walecznych. Po wojnie był proboszczem parafii w Choczu i św. Gotarda w Kaliszu.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek, Joanna Kempa