Międzysąsiedzka współpraca z Żelazkowem

Stacja przeładunkowa odpadów, centrum nauki w zabytkowym gmachu po byłym więzieniu, ścisła gospodarcza współpraca - to plany, które mają zacieśnić współpracę samorządów Kalisza i Żelazkowa. Dziś o wspólnych zamierzeniach mówili Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza i Sylwiusz Jakubowski, wójt Żelazkowa.

Zgodnie z planem stacja przeładunkowa odpadów powstanie w Skarszewie. Gmina Żelazków zarezerwowała pod inwestycję ponad 8 ha. - Docelowo obiekt służyłby Związkowi Komunalnemu Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" - mówi prezydent Grzegorz Sapiński. - To z pewnością wiązałoby się z oszczędnościami, co miałoby realne przełożenie na opłaty, do których zobowiązani są mieszkańcy m.in. Kalisza.

Procedury mające na celu realizację inwestycji rozpoczęły się w 2016 roku. - Do obniżenia kosztów zagospodarowania odpadów bardzo przyczyni się lokalizacja stacji - dodaje Sylwiusz Jakubowski, wójt Żelazkowa.

Na dzisiejszym spotkaniu poruszony został także temat zagospodarowania gmachu po byłym więzieniu. - Już dwa lata temu dyskutowaliśmy o roboczym projekcie "Twierdza wiedzy" - mówi prezydent Grzegorz Sapiński. - Sylwiusz Jakubowski, jako urzędnik warszawskiego magistratu uczestniczył w budowie Centrum Nauki Kopernik, które byłoby wzorem dla podobnej placówki w Kaliszu. Pan wójt deklaruje pomoc w pozyskaniu środków na podobną placówkę w Kaliszu.

Podobne centrum miałoby służyć celom edukacyjnym. - Dzieci i młodzież poznawałyby tam tajniki przedmiotów ścisłych, takich jak fizyka, czy chemia - mówi wójt Jakubowski. - W najbliższym czasie razem z prezydentem Sapińskim udamy się do Warszawy, by rozmawiać o środkach na przedsięwzięcie. Sądzę, że wicepremier Gowin przychyli się do wspólnego wniosku.

Włodarze Kalisza i Żelazkowa poruszyli dziś także temat ścisłej gospodarczej współpracy. Wspólne działania miałyby dotyczyć także budowy obwodnicy Kalisza.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Staszczyk