Miliony na inwestycje dla kaliszan

Ponad 6 mln zł na realizację dwóch inwestycji pozyskało Miasto Kalisz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki tym środkom przeprowadzona zostanie modernizacja budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 oraz budowa kolektora deszczowego na osiedlu Tyniec.

Siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Kordeckiego 19 wymaga remontu. Dzięki pozyskanym środkom w wysokości 3 227 095,74 zł przeprowadzone zostaną roboty wewnątrz budynku: adaptacja pomieszczeń po Policji na przedszkole czterooddziałowe, przebudowa kuchni z zapleczem, pomieszczeń socjalnych, administracyjnych i sanitariatów. Teren wokół ośrodka zostanie zagospodarowany, a komin po dawnej kotłowni węglowej rozebrany. Inwestycja przewiduje również powstanie windy dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie ona dobudowana do budynku. Prace w całości zostaną sfinansowane ze środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zadanie będzie częścią realizowanego w 2021 roku projektu kompleksowej termomodernizacji obiektu z wykorzystaniem instalacji odnawialnych źródeł energii, obejmującej m.in. ocieplenie budynku, częściową wymianę jego pokrycia, modernizację instalacji: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Miasto na termomodernizację pozyskało ponad 870 tys. zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach programu „Prawa efektywności energetycznej w sektorze usług publicznych w ramach ZIT dla rozwoju AKO”. To znakomita wiadomość dla ośrodka, który na kompleksowy remont czekał kilkanaście lat.

Drugie zadanie to budowa kolektora deszczowego na osiedlu Tyniec, w okolicach ulic Owsianej, Pszennej i Żytniej. Wartość całej inwestycji to 6 mln zł, a kwota dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi 3 mln zł. Zadanie obejmuje budowę kanalizacji deszczowej  na odcinku blisko półtora kilometra, kanału retencyjnego i separatora węglowodorów ropopochodnych. Powstaną też studnie rewizyjne i wylot kolektora do Swędrni. Dno rzeki w tym miejscu zostanie oczyszczone i umocnione. Budowa kolektora pozwoli na rozwój wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej na osiedlu Tyniec.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, grafika: Joanna Czajczyńska - Kancelaria Prezydenta Miasta