Ostatnie pożegnanie śp. Wandy Wiłkomirskiej

1 maja 2018 r. odeszła Wanda Wiłkomirska – związana z naszym miastem wybitna skrzypaczka, posiadaczka tytułu Honorowy Obywatel Miasta Kalisza. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 15 maja 2018 roku, o godz. 14.00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, po czym nastąpi złożenie urny do grobu rodzinnego (kwatera 223, rząd 1., miejsce 16.) na Starych Powązkach.

Profesor Wanda Wiłkomirska była wybitną osobowością. Skrzypaczka światowej klasy, występująca z najwybitniejszymi artystami i orkiestrami na największych scenach, koncertowała na pięciu kontynentach - znana jako gorący sympatyk naszego Miasta. Jako artystka światowej sławy wielokrotnie odwiedzała rodzinne strony, koncertując w Kaliszu, Gołuchowie, Antoninie.

Laureatka czterech międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Od czasu triumfalnego debiutu w Ameryce w 1961 roku z Orkiestrą Filharmonii Narodowej rozpoczęła wielką karierę międzynarodową, w USA nazwana „księżniczką estrady”.

Oprócz działalności koncertowej prowadziła kursy muzyczne w wielu krajach, promowała w świecie polskich skrzypków, także młode kaliszanki.
Prowadziła klasę w Sydney Conservatory of Music w Australii, łącząc pracę pedagogiczną z koncertami.

Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele medali, nagród i wyróżnień, z których najbliższa jej sercu była nagroda za propagowanie muzyki Karola Szymanowskiego w świecie.

Zapamiętamy ją jako osobę skromną, przyjacielską, patriotkę - głęboko humanistycznie nastawioną do otaczającego świata i ludzi.

W 2006 roku została przyjęta w poczet Honorowych Obywateli Kalisza.

fot. Karina Zachara