Oświadczenie

Urząd Miasta Kalisza informuje, iż dokładnie analizuje wszystkie zgłoszenia o usterkach, które przesyłają mieszkańcy Domu Seniora przy ul. Częstochowskiej 140 A. Mamy z Nimi stały kontakt. Jesteśmy głęboko poruszeni zaistniałą sytuacją.

Byliśmy dumni z tej realizacji oraz z oddania tego budynku w ręce naszych Seniorów i chcemy, aby tak pozostało, dlatego też aktualnie wszystko skrupulatnie sprawdzamy i wyjaśniamy. Budynek został odebrany bez uwag, natomiast zgłoszone usterki powstały w trakcie użytkowania, co zazwyczaj ma miejsce w nowo oddanych obiektach.

Po trzech miesiącach od oddania budynku do eksploatacji i zasiedlenia obiektu, najemcy lokali mieszkalnych zaczęli zgłaszać do Miejskiego Zarządy Budynków Mieszkalnych usterki. Dotyczą one między innymi: regulacji drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, podnoszenia paneli, spękań na suficie, braku prądu w gniazdkach. Ponadto, stwierdzono zawilgocenie kilku pomieszczeń piwnicznych. Wszystkie usterki MZBM zgłasza bezpośrednio do wykonawcy robót budowlanych oraz przekazuje do wiadomości Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji.

Warto dodać, że budynek jest obiektem istniejącym wcześniej, służył on studentom jako Dom Studenta i został zaadaptowany na potrzeby Seniorów zgodnie z projektem budowlanym. Miastu bardzo zależało na bardzo dobrym wykonawstwie, ponieważ Seniorzy, którzy tu zamieszkali, wcześniej zajmowali mieszkania w śródmieściu, w kamienicach, gdzie panowały bardzo trudne warunki mieszkaniowe, piece kaflowe, ubikacja w podwórzu. Dlatego tym bardziej zależy nam na otwartej komunikacji na ten temat i przejrzystości kolejnych procedur.

W tej chwili wiemy, że część usterek została usunięta do 10 sierpnia br. Wykonawca pisemnie poinformował Wydział Rozbudowy Miasta i Inwestycji o ich usunięciu.

W związku z powyższym na dzień 24 sierpnia br. został zaplanowany odbiór z usunięcia usterek. Prezydent Grzegorz Sapiński zobowiązał do udziału w nim wiceprezydenta Tomasza Rogozińskiego, swojego zastępcę, odpowiedzialnego merytorycznie za sprawy mieszkaniowe.

W odbiorze wzięli udział również, Dagmara Pokorska, Naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji oraz pracownik merytoryczny Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji, Andrzej Kibler, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego, Piotr Pleśnierowicz, wykonawca robót budowlanych, Monika Juszczak, kierownik działu zarządzania nieruchomościami Miejskiego Zarządy Budynków Mieszkalnych oraz Ryszard Popławski, kierownik działu remontów i inwestycji MZBM.

Wszystkie wyżej wymienione osoby dokonały przeglądu całego obiektu, m.in. części wspólnych, tj. korytarzy, piwnic oraz wszystkich mieszkań, które zostały przez lokatorów udostępnione.

Jesteśmy wdzięczni mieszkańcom za wyczerpujące omówienie występujących wad. Podczas oględzin na bieżąco sporządzano protokół, wszystkie wady i usterki zostały zapisane.

Kolejne spotkanie w tej sprawie jest zaplanowane na 29.08.2018 r. Wykonawca przedstawi wtedy harmonogram usuwania zgłoszonych usterek. W spotkaniu wezmą udział, wiceprezydent Barbara Gmerek, wiceprezydent Tomasz Rogoziński oraz naczelnik Dagmara Pokorska.

Usterki będą usuwane w ramach obowiązującej gwarancji. Sprawdzimy też nasze procedury dotyczące zgłaszania i usuwania usterek i poprawimy tak, ażeby więcej takie sytuacje nie miały miejsca.

Po usunięciu usterek przedstawimy Państwu rezultaty prac naprawczych.

Pragniemy podkreślić, iż jako Urząd podjęliśmy zdecydowane działania w celu dokładnego sprawdzenia wszystkich usterek, we wszystkich mieszkaniach Seniorów. Nasza reakcja była natychmiastowa, nie chcieliśmy pozostawić mieszkańców bez odpowiedzi na ich sygnały. Mieszkańcy poinformowali nas, że są szczęśliwi z zamieszkiwania Domu przy ul. Częstochowskiej, pragną tylko likwidacji wad, które trochę psują jakość przedsięwzięcia.

Ponieważ jest kampania wyborcza, nie chcielibyśmy, ażeby temat Seniorów posłużył do walki wyborczej i uderzał bezpośrednio w obecnego Prezydenta Miasta Kalisza, w celu zdyskredytowania Jego osoby wśród mieszkańców Kalisza. Takie sytuacje jak usterki zdarzają się wszędzie, nie tylko w adaptowanych budynkach, ale również w zupełnie nowych blokach i kamienicach (co nie jest absolutnie usprawiedliwieniem, tylko prośbą o zrozumienie sytuacji).

W razie pytań w tej sprawie, prosimy o kontakt z rzecznikiem prasowym urzędu, tel. 062 7654 334.

Elżbieta Zmarzła
Urząd Miasta Kalisza