Sukces całego kaliskiego sportu

Przedstawiciele władze Kalisza podczas dzisiejszej konferencji prasowej na Stadionie Miejskim podziękowali wszystkim zaangażowanym w budowę kaliskiego sportu. Przedwczoraj podczas XVIII Gali Sportu i Biznesu wiceprezydent Grzegorz Kulawinek odebrał statuetką DEMES za zwycięstwo Kalisza w plebiscycie na najlepszy Sportowy Samorząd 2021.

- Co istotne, był to plebiscyt, do którego nie musieliśmy jako samorząd aplikować ani za nic płacić. Nasze działania oceniła niezależna kapituła. Dlatego ten sukces można uznać za obiektywną ocenę naszego zarządzania sportem – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Krystian Kinastowski.

Włodarz miasta podziękował także wszystkim klubom, zawodnikom, działaczom, trenerom, sponsorom oraz kibicom. Tytuł Sportowego Samorządu to także ich sukces.

- Do zwycięstwa w plebiscycie przyczyniły się przede wszystkim trzy czynniki. Jest to znaczna liczba imprez sportowych o dużym, nawet międzynarodowym zasięgu, które organizowaliśmy w Kaliszu, wysoka punktacja we współzawodnictwie dzieci i młodzieży oraz duża liczba dzieci uprawiających sport. A pamiętać należy, że wygraliśmy z większymi miastami, które mają większe możliwości – zaznaczył wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Kapituła oceniała zaangażowanie w sport m.in. takich samorządów jak Poznań, Piekary Śląskie, Gdynia. Do ścisłego finału, oprócz Kalisza, zakwalifikowano Kraków i Bydgoszcz. Pod uwagę brano kilka kryteriów.

- Oceniano nas na podstawie takich elementów jak współpraca z lokalnymi organizacjami sportowymi, organizacja wydarzeń sportowych, oferta sportowa dla mieszkańców, współpraca ze sportowcami, działania promocyjne w obszarze sportu oraz zarządzanie obiektami sportowymi – poinformowała Urszula Bogaczyk, zastępczyni naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki.

W Kaliszu działa około 100 klubów sportowych.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza