Święto Wojska Polskiego i 103. rocznica Bitwy Warszawskiej

We wtorek obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego, przypadające w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu wojskowym na osiedlu Majków.

W imieniu Miasta i jego mieszkańców kwiaty w kaplicy majora Stefana Waltera złożyli prezydent Krystian Kinastowski; Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza oraz wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

- Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych w historii Polski. To było wielkie zwycięstwo Wojska Polskiego. Wojska, które od tamtego czasu znacząco się zmieniło. Dzisiaj mamy zawodową, coraz lepiej wyposażoną armię. Polscy żołnierze biorą udział w misjach na całym świecie. Są tam, gdzie toczy się wojna. Dbają także o nienaruszalność granic naszej ojczyzny. Od dłuższego czasu Wojsko Polskie koncentruje się szczególnie na zabezpieczeniu flanki wschodniej, ponieważ sytuacja na terenie Ukrainy i Białorusi wymusza na naszej armii wyjątkową czujność. Ta stała gotowość do podjęcia działań daje nam, mieszkańcom, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. I za to dziękujemy dzisiaj wszystkim żołnierzom. Im i nam wszystkim życzę, byśmy nigdy nie musieli brać udziału w wojnie. Dziękuję za udział w uroczystości, za pielęgnowanie pamięci o historii naszego kraju. Chwała bohaterom! - mówił Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Uroczystość na cmentarzu wojskowym został poprzedzona mszą odprawioną w kościele Garnizonowym oraz złożeniem wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wartę honorową przy kaplicy majora Waltera wystawiła Jednostka Strzelecka 4144 Kalisz.
Hołd bohaterom złożyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, uczelni, szkół, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta