Uczcili pamięć ofiar I wojny światowej i spalenia Kalisza

14 sierpnia kaliszanie uczcili pamięć ofiar I wojny światowej i spalenia Kalisza w 1914 roku.

Prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Grzegorz Kulawinek złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej na ratuszu, przed pomnikiem przy ul. Podmiejskiej upamiętniającym tragiczny sierpień 1914 roku oraz na zbiorowej mogile ofiar I wojny światowej na cmentarzu tynieckim.

W sierpniu 1914 roku miasto stanęło w płomieniach. Trwające kilkanaście dni burzenie Kalisza przez wojska pruskie doprowadziło, jak podkreślają historycy, do największych zniszczeń w dziejach miasta. W gruzach legła większość śródmieścia. Z ludności szacowanej na 70 tysięcy, pozostało 5 tysięcy mieszkańców.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta