Uniwersytet Kaliski od 1 października 2023 roku?

Grupa parlamentarzystów z regionu kaliskiego wystąpi z inicjatywą poselską, której celem jest utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego. Uczelnia miałaby powstać poprzez przekształcenie stale rozwijającej się Akademii Kaliskiej i zacząć funkcjonować od 1 października 2023 roku.

O planach utworzenia nowej uczelni poinformowano podczas dzisiejszej konferencji z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentu, uczelni oraz samorządu.

- Stawiamy na zrównoważony rozwój kraju, a zatem także na rozwój Kalisza. Chcemy pomóc Akademii Kaliskiej realizować marzenia o staniu się uniwersytetem. Złożymy inicjatywę poselską w tej sprawie. Jako nauczyciel z zawodu cieszę się, że zmieniamy oblicze polskiej nauki. Chcemy budować nowoczesną Polskę, ale z ukształtowanym kręgosłupem, ze zwróceniem uwagi na silny fundament, jakim jest rodzina – powiedziała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Projekt ten ma duże szanse na realizację. Poparcie dla idei powstania Uniwersytetu Kaliskiego wyraził też szef resortu Edukacji i Nauki.

- Kalisz to miasto o wielkiej historii, które bardzo dobrze się rozwija, czego gratuluję panu prezydentowi. Zasługuje na status miasta akademickiego. Akademia Kaliska, w ostatnich latach zrobiła ogromny postęp, o czym świadczą ostatnie wyniki ewaluacji. Już niedługo może stać się uniwersytetem. Ministerstwo Edukacji i Nauki jest przychylne tej inicjatywie. To wielka szansa dla miasta i regionu – poinformował Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Powstanie uczelni będzie znaczącym impulsem dla rozwoju dla Kalisza oraz całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Prezydent Kinastowski zadeklarował pełne wsparcie dla rozwoju Akademii Kaliskiej.

- Akademickość Kalisza to wielkie wyzwanie dla całego miasta, bo obok ludzi nauki i studentów, to ważne także dla wszystkich mieszkańców. Uniwersytet Kaliski nie powstanie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Trzeba spełnić konkretne wymagania, co uczelnia na pewno zrealizuje. Samorząd zawsze będzie wspierał jej dążenia. To nasza rodzima uczelnia, powstała z kaliskiego potencjału. Cieszę się, że w ostatnich latach udało się przełamać wieloletnią niemoc w zakresie rozwoju szkolnictwa wyższego w Kaliszu. Niedawno powstała Akademia Kaliska, teraz musimy zbudować jak najszerszy front poparcia dla powstania Uniwersytetu Kaliskiego – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Z przekształceniem Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliskim wiążą się konkretne wymogi. Władze uczelni zapewniają, że wszystkie zostaną wypełnione.

- Dziękuję inicjatorom ustawy oraz pracownikom Akademii Kaliskiej za to, że możemy realnie mówić o Uniwersytecie Kaliskim. W trzech dyscyplinach możemy otwierać szkoły doktorskie. Wypełniliśmy wszystkie warunki, aby być akademią. To zasługa całej kadry. Teraz skupiamy się na parametryzacji. A potencjał mamy ogromny, więc wymogi uniwersyteckie też wypełnimy – mówił prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej.

W najbliższym czasie parlamentarzyści zbierać będą podpisy pod swoją inicjatywą. Następnie projekt trafi do laski marszałkowskiej i przejdzie pełen proces ustawodawczy.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza