Wielkopolanie czują pociąg do Kalisza

Kilkuset mieszkańców Wielkopolski przyjechało dziś do Kalisza, by poznać walory turystyczne naszego miasta. Przyczynkiem do wizyty był premierowy przyjazd nowoczesnego pociągu Elf, który od jutra regularnie będzie woził pasażerów między Poznaniem i Kaliszem jako połączenia „Andrut” i „Calisia”. Sami kaliszanie także mieli okazję bezpłatnie przejechać się Elfem, który zabrał ich na wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego i z powrotem.

Przyjazd pociągu i zwiedzanie wpisało się w akcję „Wsiądź do pociągu nie byle jakiego”, którą Miasto Kalisz zorganizowało wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Kolejami Wielkopolskimi. Elf dziś rano wyruszył w podróż do Kalisza, zabierając po drodze turystów zarówno ze stolicy regionu, jak i ze Środy Wielkopolskiej, Jarocina, Pleszewa i Nowych Skalmierzyc. Na kaliskim dworcu przyjezdnych powitał prezydent Krystian Kinastowski.

Pociąg do Kalisza. To brzmi dobrze i wieloznacznie. A może właśnie jednoznacznie? To, że się tutaj spotykamy najlepiej świadczy, że wielu z nas odczuwa pociąg do Kalisza. Przyjechaliście do naszego miasta pociągiem Kolei Wielkopolskich. Mam nadzieję, że pociąg do Kalisza czują inwestorzy, przedsiębiorcy, ci, którzy zechcą osiedlić się w naszym mieście i tu żyć oraz Ci, którzy odwiedzają je okazjonalnie, turystycznie. Niech Andrut i Calisia będą łącznikiem, w którym spotykają się wszyscy, którzy czują pociąg do naszego miasta – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

Koleje Wielkopolskie połączenie dwóch największych miast województwa uruchomiły 9 grudnia zeszłego roku. Andrut i Calisia, bo tak nazywają się pociągi obsługujące tę trasę, z Kalisza do Poznania docierają w półtorej godziny. Od jutra połączenia te będą obsługiwać nowoczesne składy Elf.

Samorząd wojewódzki stale inwestuje i rozwija tabor kolejowy, aby mieszkańcom Wielkopolski zapewnić najwyższy komfort podróży i zachęcić do korzystania z transportu publicznego. Nowoczesne Efy, który województwo zakupiło 22, od jutra będą obsługiwały także trasę z Kalisza do Poznania i z powrotem. Zakup jednego nowoczesnego składu to wydatek 23 mln zł – mówił po wyjściu z pociągu Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Oprócz wicemarszałka Jankowiaka, premierowym przejazdem przybyli do Kalisza także Henryk Szczefanowicz – dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim, Włodzimierz Wilkanowicz – prezes zarządu Kolei Wielkopolskich oraz Marek Nitkowski – członek zarządu przewoźnika, samorządowcy z liczną reprezentacją Środy Wielkopolskiej, miłośnicy kolei, członkowie Stowarzyszania Inżynierów i Techników Komunikacji.

Wszyscy goście, jeszcze na dworcu, mieli okazję do obejrzenia wystaw o Adamie Asnyku i Stanisławie Moniuszce, przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka oraz wysłuchać koncertu w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dętych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera pod kierunkiem Przemysława Chmielewskiego. Na wszystkich czekały także stoiska z gadżetami promocyjnymi organizatorów.

Następnie Wielkopolanie, przybyli okolicznościowym Elfem, przewiezieni zostali autobusami Kaliskich Linii Autobusowych do centrum Kalisza, po którym oprowadzili ich przewodnicy PTTK. Dzisiejsi goście mieli możliwość zobaczyć m.in. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, basztę Dorotkę, most Kamienny oraz fontannę Noce i dnie. Zwiedzili także niedawno odrestaurowany klasztor i kościół oo. Franciszkanów.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Magdalena Bartnik, Juliusz Kowalczyk