Z wizytą u angielskich przyjaciół

Barbara Gmerek, wiceprezydent Miasta Kalisza oraz radne: Kamila Majewska i Małgorzata Zarzycka, reprezentowały nasze miasto w Preston podczas uroczystych obchodów 70-lecia partnerstwa Preston z Almelo (Holandia). Dość intensywny program pobytu oprócz oficjalnych spotkań obejmował też spotkania robocze, które mogą przyczynić się do pozyskania nowych partnerów dla kaliskich szkół i organizacji.

Już pierwszego dnia, w czwartek, 5 kwietnia, przedstawicielki Kalisza zwiedziły Cardinal Newman College, z którym współpracę chciałoby nawiązać I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka.

Dla wiceprezydent Barbary Gmerek gospodarze zorganizowali spotkanie z Adrianem Phillipsem, dyrektorem Usług Komunalnych, na temat rozwoju miasta oraz Matthew Brownem  o ”Preston Model” – modelu rewitalizacji miasta, opartym na przykładzie Cleveland.

W piątek przedstawiciele miast partnerskich Preston, w tym Kalisza, wzięli udział w nagraniu dla lokalnej telewizji "That's Lancashire" oraz zwiedzili uniwersytet, którego władze są otwarte na współpracę z kaliską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową.

Wiceprezydent Barbara Gmerek oraz radna Małgorzata Zarzycka spotkały się również z członkami miejscowego klubu rugby Grasshoppers oraz przedstawicielami skautów, którzy myślą o wspólnych projektach z polskimi partnerami.

W programie wizyty nie zabrakło spotkania z dyrekcją Preston Academy of English, która dwa lata temu zaprosiła uczennice I LO do udziału w bezpłatnym letnim kursie języka angielskiego.

W sobotę, 7 kwietnia, przedstawicielki miasta odwiedziły Polską Szkołę Sobotnią, krzewiącą od ponad 10 lat język polski i polską kulturę wśród dzieci i dorosłych.

Oprac. Agnieszka Tomaszewska