Z wizytą w partnerskim Martin

Święto Miasta Martin oraz 100. rocznica podpisania Deklaracji Narodu Słowackiego i powstania Czechosłowacji były okazją do złożenia oficjalnej wizyty w słowackim mieście partnerskim.

W skład oficjalnej delegacji weszli: Tomasz Rogoziński – wiceprezydent, Grażyna Dziedziak – naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz Agnieszka Tomaszewska, zajmująca się współpracą międzynarodową.

Wizyta rozpoczęła się tradycyjną uroczystą galą, na której wręczane są nagrody dla zasłużonych mieszkańców miasta Martin.
W programie pobytu znalazł się także Międzynarodowy Festiwal Kiełbas, w którym oprócz drużyn słowackich uczestniczyli też goście z innych miast partnerskich Martina: Hoogeveen z Holandii, Békescsaba z Węgier, Jičín z Czech oraz Báčsky Petrovec z Serbii.

Podczas wizyty przedstawiciele Kalisza nawiązali kontakty kulturalne. Przede wszystkim z artystami, Waltherem Smeitink-Muhlbacherem z Holandii, które swoje atelier ma... w wieży ciśnień w Wolfheze oraz Kristiną Šubjakovą z Martina, którzy należy do Słowackiego Związku Artystów, najstarszego stowarzyszenia artystycznego. Grażyna Dziedziak przekazała materiały również dla Galerii Turcianskiej, z którą chciałaby współpracować Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Nawiązany został kontakt z Martiną Harajdičovą, jedną z prowadzących zespół folklorystyczny Kalužiar, oraz z duetem akordeonowym Heligonkári Majerčíkovci, którzy otrzymali propozycję występów w Kaliszu w ramach imprez organizowanych przez Miasto Kalisz.

Wiceprezydent Tomasz Rogoziński nawiązał natomiast kontakty w sprawach społecznych, szczególnie dotyczących seniorów. Działalność 9 grup seniorów w Martinie nadzoruje i wspiera, a jeden z nich bezpośrednio prowadzi Gizela Ferenczova, która za swoją wieloletnią pracę została wyróżniona nagrodą burmistrza miasta Martin podczas piątkowej gali. To właśnie z doświadczenia Gizeli Ferenczovej kaliscy seniorzy mogliby skorzystać.

W Martinie, podobnie jak w Kaliszu, w tym roku odbędą się wybory samorządowe. Tam również o stanowisko burmistrza (primatora) ubiega się 8 kandydatów. Mieszkańcy Martina pójdą do urn 10 listopada.