Akademia Zdrowego Seniora

Akademia Zdrowego Seniora w ramach 2. Kaliskiej Senioriady już za nami.

To właśnie zdrowie było tematem przewodnim drugiego dnia Senioriady. W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich tradycją jest organizacja Światowego Dnia Żywności. Corocznie zmienia się hasło obchodów, w tym roku połączono go z 2. Kaliską Senioriadą, nawiązując do propagowania zdrowego stylu życia wśród osób starszych. Pani dietetyk Magdalena Przybyłowska wygłosiła interesujący wykład na temat: Podstawowych zasad żywienia seniora, po czym uczniowie wraz z seniorami przyrządzili dania w ramach konkursu Senioriada Smaku.

Już o godz. 10.00 w Domu Seniora przy ul. Częstochowskiej 140 w ramach akcji Białe Soboty można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i specjalistycznych które cieszyły się dużą frekwencją wśród osób starszych.

Także Fundacja "Z Godnością" gościła kaliskich Seniorów podczas drzwi otwartych w Ośrodku Dziennego Pobytu "Bursztyn". Ośrodek mieści się przy ul. Zagorzynek 34. Placówka działa od 2016 roku i jest przeznaczona dla 20 osób, które z powodu zaburzeń neurodegeneracyjnych lub innych przyczyn wymagają pomocy wykwalifikowanego personelu. Podopieczni przebywają w ośrodku od godz.7.30 do godz. 15.30 i zapewniane mają w tym czasie posiłki, rehabilitację oraz zajęcia terapii zajęciowej.
Wykład na temat "System opieki geriatrycznej w Polsce" - poprowadził lek. Łukasz Goździewicz (specjalista chorób wewnętrznych, neurologii, medycyny paliatywnej i geriatrii), wykład na temat "Dlaczego warto pozostać w ruchu?" - poprowadziła mgr Iga Woźniak, warsztaty arteterapeutyczne poprowadziły Ewelina Roszak, Magdalena Szczecińska, Joanna Szymkowiak, Katarzyna Zawadzka, Monika Sobocka, Izabela Bratuszewska. Przybyli dziś goście mieli możliwość wzięcia także udziału w warsztatach terapii zajęciowej.

Pani Elżbieta Wojtyła Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu rozpoczęła w Sali Recepcyjnej ratusza wykłady na temat zdrowia. Przedstawiciele Oddziału NFZ Pani Helena Małgorzata Rokicka oraz Pan Marek Mikołajczyk przedstawili prelekcję: Co pacjent o swoich prawach wiedzieć powinien, co wywołało burzliwą dyskusję wśród Seniorów. Następnie ciekawy wykład na temat cukrzycy, czyli epidemii XXI w. wygłosiła Radna Miasta Kalisza Pani Elżbieta Dębska. A na zakończenie psycholog Pani Karolina Dębska-Stępień opowiedziała wszystkim zainteresowanym: Jak wspierać swoje zdrowie.

Tekst i zdjęcia Agnieszka Pawełczyk