Międzypokoleniowe spotkanie świąteczne w Gastronomiku

W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” spotkały się trzy pokolenia. Uczniowie szkoły wraz seniorami wypiekali i ozdabiali pierniczki. W pracę zaangażowali się również Krystian Kianstowski, prezydent i Mateusz Podsadny, wiceprezydent miasta. Spotkanie zakończyło się degustacją pierniczków przy kawie i wspólnymi rozmowami.

Blisko 30 seniorów, obecnych na spotkaniu, reprezentowało różne grupy: Kaliskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów, stowarzyszenie Pod Lasem, stowarzyszenie Seniorzy Piwonice, Klub Senior+, Dzienny Dom Pomocy Społecznej oraz Kaliską Radę Seniorów.

Poniżej podajemy przepis na świąteczne pierniczki z Gastronomika:

Składniki:

Mąka pszenna - 1,5 kg
miód - 0,5 kg
cukier - 0,5 kg
margaryna - 0,5 kg
jaja - 6 szt.
przyprawa do piernika - 1 szt.
cynamon – 1 szt.
soda - 2 łyżki
kakao - 2 łyżki
kawa rozpuszczalna - 2 łyżki

Margarynę, miód, ½ ilości cukru, przyprawy korzenne, kakao i kawę zagotować.
Podczas gotowania składniki należy mieszać. Po zagotowaniu mieszaninę ostudzić.
Jaja utrzeć z resztą cukru. Do masy jajowo-cukrowej dolewać wystudzoną mieszaninę sporządzoną na początku.
Po połączeniu obu mas dodać mąkę, sodę, dokładnie mieszać i ucierać. Następnie ciasto przenieść na stolnicę i wyrabiać rękoma. Wyrobione ciasto umieścić w lodówce na 1,5 godziny. Po schłodzeniu formować pierniczki.
Piec w 180ºC przez około 10 minut.

Wskazówki:
Ciasto można sporządzić dzień wcześniej i do momentu produkcji przetrzymywać w lodówce. Z podanego przepisu uzyskamy około 180 pierniczków.

Dodała A. Tomaszewska, zdjęcia M. Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta