XXVIII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

16 maja w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu przy ul. Rzemieślniczej 6 odbyły się XXVIII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. W imprezie brała udział młodzież ze szkół ponadpodstawowych Kalisza oraz gościnnie drużyna z LO nr 1 w Kępnie.

Rywalizacja obejmowała część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas części teoretycznej zawodnicy rozwiązywali test zwierający pytania dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy oraz pytania o Polskim Czerwonym Krzyżu. Z kolei podczas części praktycznej działając w zespole musieli wykazać się umiejętnościami ratowniczymi w konkretnych zainscenizowanych sytuacjach. Oceniane były zarówno sposób i przebieg udzielania pomocy, jak też organizacja miejsca zdarzenia.

W tegorocznych Mistrzostwach, odbywających się po dwuletniej pandemicznej przerwie I miejsce zajęła drużyna IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, która tym samym zakwalifikowała się do etapu okręgowego Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w Poznaniu. Drugie miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, zaś trzecie miejsce III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.

Organizatorem zawodów był Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu. Wsparcia w organizacji imprezy udzielili wykładowcy i studenci Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, którzy fachowo przygotowali poszczególne stacje pozoracji i oceniali wysiłki drużyn. Natomiast puchary i nagrody ufundował Urząd Miasta Kalisza.

Głównym celem Mistrzostw jest propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród całego społeczeństwa, a w szczególności wśród młodzieży szkolnej i zachęcanie do podnoszenia poziomu swoich umiejętności w tym zakresie, dając równocześnie możliwość sprawdzenia tych umiejętności podczas współzawodnictwa między szkołami.

Dodała: Agnieszka Pawełczyk - Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych