"16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu przyłącza się co roku do Międzynarodowej Kampanii "16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć", która trwa od 25 listopada do 10 grudnia.

Daty trwającej kampanii nie są przypadkowe. 25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Podczas szesnastu dni obchodzony jest także Światowy Dzień AIDS oraz rocznica masakry w Montrealu - zastrzelenia kilkunastu absolwentek, które miały odebrać dyplomy ukończenia uczelni technicznej przez młodego mężczyznę, motywowanego nienawiścią do kobiet i sprzeciwem wobec ich emancypacji.

Przez ponad 30 lat kampania "16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć" była realizowana przez instytucje i organizacje na całym świecie w celu wyeliminowania przemocy ze względu na płeć oraz wyrażenia braku akceptacji na wszelkie jej formy. Temat kampanii jest kontynuowany i dotyczy zakończenia kobietobójstwa, zwracając szczególnie uwagę na te grupy kobiet, które są bardziej narażone na przemoc i zabójstwa. Organizatorzy chcą podkreślić, że przemoc wobec kobiet jest naruszaniem praw człowieka, a odpowiedzialność za jej przeciwdziałanie i powstrzymanie spoczywa na instytucjach publicznych i państwach.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu prowadzi schronisko dla ofiar przemocy w rodzinie, który jest czynny całą dobę. Ośrodek zapewnia specjalistyczną pomoc zarówno osobom doświadczającym przemocy jak i stosującym przemoc w rodzinie przez specjalistę i superwizora Instytutu Psychologii Zdrowia PTP. Prowadzona jest także procedura "Niebieskich Kart" w rodzinach, w których zachodzi podejrzenie, że występuje przemoc.

W ramach 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet, zachęcamy do noszenia białej wstążki, która jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn. To również osobiste zobowiązanie noszącego noszącego białą wstążkę mężczyzny, że nigdy nie będzie stosował, akceptował lub milczał na temat przemocy wobec kobiet.

Dodała: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta