300 złotych na Dobry Start

„Dobry Start” to ogólnopolski program jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. O jego realizacji na terenie Kalisza mówili dziś m.in. prezydent Grzegorz Sapiński i wiceprezydent Tomasz Rogoziński

Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. - Mówimy o początku nowego roku szkolnego u progu wakacji, z pewnością warto jednak już teraz poznać warunki, na jakich świadczenie jest przyznawane – podkreślał podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami mediów prezydent Grzegorz Sapiński.

Świadczenie „Dobry Start” w wysokości 300,00 zł raz w roku (jednorazowo) przysługuje w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego w szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkole artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno–wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, ośrodku rewalidacyjno–wychowawczym. Świadczenie przysługuje m.in. rodzicom, opiekunom, rodzinom zastępczym i osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka. - Tradycyjne, papierowe wnioski będzie można składać od 1 sierpnia tego roku – mówi Tomasz Rogoziński, wiceprezydent Kalisza. - Drogą elektroniczną będzie to możliwe już od 1 lipca. Wnioski będzie można złożyć w siedzibie Urzędu Miasta Kalisza przy ul. Kościuszki 1 A: w Biurze Świadczeń Rodzinnych i w Biurze Obsługi Interesanta, gdzie wystawiona jest również urna, do której można wrzucać wnioski lub należy przesłać je pod adres: Urząd Miasta Kalisza, Biuro Świadczeń Rodzinnych, 62-800 Kalisz, ul. Kościuszki 1 A.

Warto pamiętać o ważnych terminach. - Osoby, które złożą wnioski w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, wypłatę świadczenia otrzymają do końca września – mówi Marzena Szuleta, kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych. - Jeśli ktoś zdecyduje się złożyć wniosek w terminie od 1 września do 30 listopada, wypłatę świadczenia otrzyma do dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku. Wnioski złożone po 30 listopada nie będą rozpatrywane.

Składanie wniosków drogą elektroniczną odbywa się przy pomocy Platformy Informacyjno–Usługowej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, na stronie www.empatia.mrpips.gov.pl, oraz za pośrednictwem banków krajowych świadczących usługi drogą elektroniczną – na takich samych zasadach jak wnioski o przyznanie „500+”.

Przyznanie świadczenia „Dobry Start” nie wymaga wydania decyzji (która zostanie wydana jedynie w przypadku odmowy). Koszty programu oraz jego obsługi finansowane są z budżetu państwa.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Staszczyk