Autobus dla Tulipana

Środowiskowy Dom Samopomocy „Tulipan” wzbogacił się dziś o nowy autobus. Zakupiono go ze środków Miasta Kalisza i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pojazd to 21-osobowy Mercedes-Benz Sprinter, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, co umożliwia wbudowana winda. Auto uroczyście przekazali dziś ośrodkowi prezydent Krystian Kinastowski oraz Anna Skupień - dyrektor wielkopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu.

- Ze strony Miasta zapewniamy dla Tulipana pełne wsparcie. Mam nadzieję, że ten autobus okaże się szczególnie dużą pomocą, przede wszystkim ze względu na specyfikę ośrodka i ze względu na jego podopiecznych, którzy często nie są w stanie samodzielnie tutaj dotrzeć. Auto stanowi dla Tulipana bezpośrednie narzędzie pracy. Liczę na to, że ułatwi ośrodkowi prowadzenie zajęć i niesienie pomocy jego uczestnikom – powiedział prezydent Krystian Kinastowski podczas uroczystego przekazania autobusu.

Nowy pojazd będzie woził uczestników zajęć do ośrodka. Jego zakup możliwy był dzięki finansowaniu z dwóch źródeł.

- Zakupiony autobus kosztował 313 650 złotych. 180 tysięcy złotych pochodziło z dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze D – likwidacja barier transportowych. Pozostałą kwotę stanowiły środki z budżetu Miasta Kalisza – poinformował wiceprezydent Mateusz Podsadny, który podpisywał umowę z imieniu kaliskiego samorządu.

Po przekazaniu pojazdu uczestnicy uroczystości, z prezydentami Krystianem Kinastowskim i Mateuszem Podsadnym na czele, obejrzeli sale w Środowiskowym Domu Samopomocy „Tulipan” i spotkali się z uczestnikami jego zajęć.

Tekst i zdjęcia: Juliusz Kowalczyk