By lepiej zrozumieć osoby starsze i niepełnosprawne

Przedstawiciele kaliskich instytucji pomocy społecznej wzięli dziś udział w warsztatach, które zostały zorganizowane w ramach projektu "Integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami - to możliwe!"

W ramach projektu, który skierowany jest do kadr i wolontariuszy organizacji i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, przeprowadzane są warsztaty z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, tj. kombinezonu starości - symulującego znaczne ograniczenia i niepełnosprawności wieku senioralnego, zestawu gogli symulujących choroby oczu (m.in. zaćmę, jaskrę), symulatora choroby Parkinsona, wózka inwalidzkiego, a także zestawu symulującego ograniczenia w orientacji przestrzennej osób niewidomych.

Dziś warsztaty odbyły się w III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka oraz w kaliskim ratuszu.

Zebranych w sali recepcyjnej ratusza powitali prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Mateusz Podsadny. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele: MOPS-u, DPS-u, DDPS-u, WTZ Miłosierdzie, WTZ Orioniści, Fundacji z godnością, Fundacji Mocni Miłością.

Głównym założeniem projektu jest zwiększenie kompetencji odbiorców w zakresie organizowania działań integrujących osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze z otoczeniem, np. poprzez wolontariat, czy budowanie większego zrozumienia i empatii wobec osób mniej sprawnych.

Warsztaty dla uczestników są bezpłatne, a przeprowadziło je Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Oprac. WSSM, fot. Katarzyna Ciupek