Czy będzie szczepionka? Miasto monitoruje sprawę

Kaliski samorząd na bieżąco monitoruje sprawę związaną z podaniem drugiej dawki szczepionki przeciwko HPV dla dziewcząt z rocznika 2007. Problem z dostępnością szczepionki jest globalny, dotyczy nie tylko naszego miasta, ale wszystkich, które przystąpiły do programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Jak zapewnia MSD Polska Sp. z o.o. - dystrybutor szczepionki - zostanie ona dostarczona na początku 2020 roku.

8 marca 2019 r. Miasto Kalisz podpisało umowę na realizację miejskiego programu polityki zdrowotnej. Obowiązuje ona do 20 grudnia 2019 r. W związku z sygnałami od podmiotu leczniczego, realizującego program – Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Art.& Med.” o braku dostępności szczepionki, Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza podjął wszelkie kroki, by wyjaśnić sytuację. 25 października 2019 r. wystąpił z zapytaniami do MSD Sp. z o.o. oraz Ministra Zdrowia.

W odpowiedziach, które otrzymał 12 i 21 listopada 2019 r. zostały zawarte informacje, że w celu dokończenia schematu szczepień, druga dawka szczepionki Gardasil 9 zostanie dostarczona na początku 2020 roku. Minister Zdrowia wyjaśnia, że dostępność leków na rynku polskim jest monitorowana. Przyczyną jej ograniczenia jest gwałtowny wzrost zainteresowania szczepieniem przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców. Powstanie niedoborów rynkowych poszczególnych leków nie zawsze jest możliwe do przewidzenia, a w dużej mierze zależy od czynników losowych, związanych z opóźnieniem dostaw czy problemami produkcyjnymi.

Zgodnie z „Charakterystyką Produktu Leczniczego” druga dawka szczepienia musi zostać podana najpóźniej do kwietnia 2020 r. Jest więc jeszcze czas, by dokończyć program szczepień.

29 listopada 2019 r. Prezydent Miasta Kalisza ponownie skierował pismo do Spółki MSD z prośbą o określenie terminu dostępności szczepionek Gardasil na polskim rynku. Po otrzymaniu konkretnej odpowiedzi od dystrybutora szczepionek, przygotowane zostaną stosowne aneksy z realizatorem, umożliwiające skuteczne dokończenie programu.

Tekst: Anna Błaszczyk