Do Domu Studenta Centrum Księdza Orione dotarła pierwsza grupa z Ukrainy

Miasto Kalisz przyjęło ponad 40-osobową grupę uchodźców z Ukrainy. Dotarli w nocy do Domu Studenta Centrum Księdza Orione. Szczegóły przedstawił na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Krystian Kinastowski.

– Chcieliśmy pomóc Chełmowi, który jest w bardzo trudnej sytuacji. To miasto blisko polsko-ukraińskiej granicy, do którego dziennie pociągami z Kijowa i Lwowa przyjeżdża ok. 600 osób – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Cały dzień czekaliśmy, by wypełnić autobus. Udało się i grupa dotarła do Kalisza. Mają bardzo dobre warunki. Potrzebują kilku dni, by zorientować się w swojej sytuacji. Jesteśmy w stanie zapewnić im pomoc prawną, a także w zakresie tłumaczenia, pracy i edukacji dzieci.

Do Kalisza przyjechały głównie kobiety i dzieci. Odpoczywają po podróży, mają zapewnione wyżywienie. Trzy rodziny dotarły własnym transportem. Część osób planuje dalszą podróż. Te, które pozostaną w Kaliszu i będą chciały podjąć pracę, otrzymają oferty z kaliskich firm za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta