Drive thru - badania w Kaliszu rozpoczęte

Na parkingu przed Stadionem Miejskim przy ul. Łódzkiej działa już punkt poboru prób na obecność koronawirusa. Kaliszanie i mieszkańcy powiatu, którzy zgłosili chęć wykonania badania, będą korzystali z punku do piątku, 15 maja.

O działaniach związanych z walką z epidemią koronawirusa mówili dziś w Kaliszu podczas spotkania z przedstawicielami mediów m.in.: Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski; Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza; płk Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dr Marek Stodolny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu.

- Projekt realizujemy wspólnie z Wojskiem Obrony Terytorialnej i Sanepidem. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu. Dziś uruchamiamy punkt pobrań w Kaliszu - powiedział Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski. - Pragnę serdecznie podziękować władzom Kalisza za współpracę w organizacji drive thru. Dziś jesteśmy przykładem na to, jak rząd wzorcowo może współpracować z samorządem.

- Walka z epidemią koronawirusa to ogromne wyzwanie, zarówno finansowe, jak i organizacyjne nie tylko dla samorządu, ale również dla wszystkich instytucji, które mu podlegają, dlatego bardzo dziękuję panu wojewodzie, a także WOT za wsparcie - powiedział Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza. - Działalność punktu drive thru w Kaliszu da pewien obraz sytuacji w naszym mieście. Liczę na to, że dzięki wzorowej współpracy z administracją rządową, będziemy w stanie opanować trudną sytuację związaną z liczbą zachorowań i miasto jak najszybciej wróci do normalnego funkcjonowania.

- Punkt test and go drive thru w Kaliszu jest tak naprawdę konsekwencją realizacji mapy drogowej, którą ustaliliśmy wspólnie z wojewodą. Ukierunkowana jest tam, gdzie wojewoda widzi zagrożenie lub jest potrzeba zakończenia procesu diagnostyki. Punkt powinien wypełnić potrzeby, które określił sanepid - powiedział płk Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak podkreśla dr Marek Stodolny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu, punkt jest bardzo potrzebny dla mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego:
- To profilaktyka zdrowotna. Dzisiaj przebadanych ma być 160 osób. Mam nadzieję, że wpłynie to na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Badanie wykonywane w punkcie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla osób, które go obsługują, jak i tych, od których pobierane są wymazy.

Pierwszy etap wizyty w punkcie drive thru to dopełnienie formalności, drugi pobranie wymazu, a trzeci dezynfekcja pojazdu.

Osoby, które skorzystają z mobilnego punktu pobrań, otrzymają wynik w ciągu 3 dni na swój adres mailowy. Informację o pozytywnym wyniku otrzyma również inspekcja sanitarna.

Punkt pobrań jest organizowany przez 124. Batalion Lekkiej Piechoty ze Śremu, wchodzący w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej we współpracy z wojewodą wielkopolskim i służbami sanitarnymi. Miasto zabezpiecza miejsce, zaplecze techniczne, wygrodzenie i oznakowanie strefy, sanitariaty, kontenery na odpady.

Jak podaje kaliski sanepid, dziś mamy 524 osoby zakażone koronawirusem w mieście i powiecie.

Tekst: Katarzyna Ciupek, fot. Magdalena Bartnik