Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Na Głównym Rynku rozpoczęły się kaliskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wydarzenie to honorowym patronatem objął Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Ideą miejskich obchodów święta było jego wspólne uczczenie. Od osób niepełnosprawnych intelektualnie można się bowiem bardzo dużo nauczyć, o czym wspominał w swoim wystąpieniu na inaugurację obchodów wiceprezydent Mateusz Podsadny.

- Uśmiech na Waszych twarzach i ciepło, które bije z Waszych serc sprawiają, że uświadamiamy sobie co tak naprawdę liczy się w życiu: troska o drugiego człowieka, miłość i bezinteresowna pomoc. Dziękuję, że nas tego uczycie. Chylę czoła przed rodzinami, opiekunami i terapeutami, którzy na co dzień  zajmują się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. To zadanie wyjątkowe – z jednej strony niełatwe i wymagające wiele wysiłku i wyrzeczeń, a z drugiej przynoszące satysfakcję. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu tak wielu podmiotów w organizację dzisiejszego święta, dzień godności stanie się prawdziwym spotkaniem z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym i tym samym pozwoli na ich włączenie do większego udziału w życie społeczne. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną do doskonała okazja do poznania środowiska niepełnosprawnych, zrozumienia ich problemów i potrzeb – powiedział wiceprezydent Mateusz Podsadny.

Włodarz miasta przypomniał też postać Ariany Lewickiej - kaliskiej radnej i społeczniczki, która zapoczątkowała w naszym mieście pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością umysłową. To z jej inicjatywy i dzięki ogromnemu zaangażowaniu prowadzonych było szereg akcji i imprez, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń.

Po rozpoczęciu obchodów na Głównym Rynku, ich uczestnicy udali się na festyn integracyjny w Centrum Księdza Orione.

Organizatorami miejskich uroczystości, związanych z Dniem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, było Miasto Kalisz wraz ze Specjalnym Ośrodkiem Wychowawczym im. Świętego Alojzego Orione w Kaliszu.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Magdalena Bartnik