Dziś Dzień bez Opakowań Foliowych

23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na szkodliwy wpływ plastiku na środowisko. Do propagowania proekologicznych działań przyłącza się również Miasto Kalisz. Mieszkańcy otrzymają dziś 500 bawełnianych toreb na zakupy, a także kilkadziesiąt worków uszytych przez Kaliski Klub „Amazonki”. Przedsięwzięcie ma zachęcić kaliszan do korzystania z toreb wielorazowego użytku, zamiast foliowych jednorazówek.

Ekologiczne torby przekazał mieszkańcom m.in. prezydent Krystian Kinastowski. Otrzymali je także radni podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Kalisza. Po ich odbiór zapraszamy również do ratusza, do pokoju nr 23, do godz 15.30 (do wyczerpania zapasów).

„Cienką torebkę foliową jako pierwszy opatentował szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten w 1965 roku, rozpoczynając w ten sposób jej zawrotną, międzynarodową karierę. Na terenach gęsto zaludnionych są najczęstszymi śmieciami. Trafiając do akwenów, blokują odpływ rzek, kanałów czy wodociągów. Dziś zastanawiamy się, czym ten wynalazek zastąpić. Wytrzymałość foliówki na proces rozkładu jest wyjątkowo duża – degradacja typowej „jednorazowej” torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut. Co roku jako śmieci kończy ponad 500 miliardów opakowań foliowych. Według raportu: „Jednotematyczne badania świadomości ekologicznej mieszkańców Polski, Gospodarka odpadami, 2018 r.” okazuje się, że ponad połowa Polaków powtórnie wykorzystuje zakupione torebki foliowe: 32,5% – dwa lub trzy razy, 21,3% – cztery razy i więcej. Natomiast siedmiu na dziesięciu Polaków korzysta z toreb wielokrotnego użytku”. (źródło: Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Tekst: Anna Błaszczyk, fot. Magdalena Bartnik