Kalisz wśród zdrowych miast

Wymiana doświadczeń związanych z profilaktyką zdrowotną było głównym założeniem funkcjonowania Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Podczas ostatniego jego spotkania w Łodzi, nasze miasto reprezentowała jako lokalny koordynator Joanna Sawulska-Krzykacz z Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych kaliskiego magistratu.

Profilaktyka zdrowotna jest niezwykle istotnym elementem ogółu działań, jakie podejmują samorządy. Wczesne wykrycie choroby często może uratować życie. A wzajemna wymiana poglądów oraz poznanie dobrych praktyk z innych miast może taki proces jeszcze usprawnić, co umożliwia Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich.

Ostatnie spotkanie organizacji w Łodzi miało też charakter walnego zgromadzenia, podczas którego wybrano władze stowarzyszenia. Przewodniczącą zarządu została Maria Piętak-Frączek z Krakowa.

Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich tworzy grupa samorządów wspierających zdrowie i podnoszenie jakości życia. Wśród podstawowych zadań organizacji są promocja zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, ochrony środowiska czy działań skierowanych do osób niepełnosprawnych i starszych.

Opracował Juliusz Kowalczyk, zdjęcia Joanna Sawulska-Krzykacz