Ku czci Sybiraków

W 80. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę kaliszanie uczcili pamięć Sybiraków. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu przy obelisku w ogrójcu OO. Jezuitów.

- Dziś w zadumie stoimy w przed obeliskiem poświęconym Ofiarom Terroru na Nieludzkiej Ziemi, by pokazać, że pamiętamy o ludziach, dzięki którym jesteśmy, dzięki którym Polska nie zniknęła z mapy świata. Pamiętamy o bohaterach, którzy oddali życie za naszą wolność - mówił Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Hołd Sybirakom złożyły władze miasta, radni, reprezentanci władz wojewódzkich i powiatowych, przedstawiciele parlamentarzystów, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, stowarzyszenia oraz delegacje z kaliskich szkół.

Wiązankę kwiatów w imieniu społeczności Kalisza złożyli: prezydent Krystian Kinastowski, wiceprezydent Mateusz Podsadny oraz Tadeusz Skarżyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Po odśpiewaniu Hymnu Sybiraków, uczestnicy obchodów przeszli do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa, by uczestniczyć we mszy św.

Posterunek honorowy podczas uroczystości wystawiła Straż Miejska Kalisza.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek