Blisko 140 tys. złotych na rzecz osób niepełnosprawnych

Zapraszamy do zapoznania się z informacją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu, dotyczącą tegorocznej edycji programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”.

Miasto Kalisz skorzystało z możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na rozszerzenie oferty usług opiekuńczych, świadczonych na rzecz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zgodnie z umową z Wojewodą Wielkopolskim, Miasto Kalisz otrzymało kwotę 137.400 zł na realizację Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej “Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”- edycja 2019, z tego kwotę 116.400 zł na usługi opiekuńcze i 21.000 zł na specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, pielęgnację zaleconą przez lekarza, zapewnienie konktaktów z otoczeniem.
Będą one realizowane przez podmioty, które zostały wyłonione w drodze otwartego konkursu ofert, tj. przez Polski Czerwony Krzyż oraz przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. Obie organizacje na realizację zadania otrzymają środki finansowe pochodzące z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w kwocie po 58.200 zł na objęcie pomocą w formie usług ponad 50 osób.

Po raz pierwszy w Kaliszu, oferta została rozszerzona o specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób do 75. roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ze schorzeniami somatycznymi. Usługi te są dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, które są świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym (np. terapetów, pedagogów, psychologów, rehabilitantów). Specjalistyczne usługi mają na celu wsparcie edukacyjno- terapeutyczne, które zmierza do wielostronnej aktywizacji osób korzystających z tego świadczenia.

Program umożliwia mieszkańcom naszego miasta skorzystanie z pilotażowej oferty specjalistycznych usług opiekuńczych, które w okresie od sierpnia do grudnia br. realizuje Zgromadzenie Małe Dzieło Boskiej Opatrzności- Orioniści, Dom Zakonny z siedzibą w Kaliszu. Na realizację tego zadania przeznaczone są środki finansowe pochodzące z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w kwocie 21.000 zł oraz 21.000 zł z środków własnych miasta, z przeznaczeniem na objęcie pomocą w formie specjalistycznych usług około 10 osób w godzinach popołudniowych. Rozszerzając ofertę usług o specjalistyczne usługi opiekuńcze zapewniamy wyższy standart usług mieszkańcom naszego miasta. Świadczeniobiorcy skorzystający pilotażowo z nowego rodzaju usług, już za kilka miesięcy będą mogli sami ocenić przydatność zaoferowanego im wachlarza usług, które zabezpieczają nie tylko podstawowe potrzeby życiowe.

Dodać należy, że świadczenie usług opiekuńczych, z wyłączeniem usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jest zadaniem własnym miasta i w 2019 roku przeznaczono na tę formę pomocy 3.900.000 zł. Z usług opiekuńczych każdego miesiąca korzysta blisko 500 osób. Jednak starzenie się społeczeństwa powoduje coraz większe zapotrzebowanie na tę formę pomocy.

Z zadowoleniem więc przyjęliśmy możliwość aplikowania o dodatkowe środki w ramach Programu, który jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie zapewnienia osobom niepełnosprawnym wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających ze stanu zdrowia, w ramach usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych a także w zakresie poprawy jakości usług.

Koordynacją Programu “Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”- edycja 2019 zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu.

Tekst: MOPS