Pielęgniarki, pielęgniarze i położni z okręgu na 36. zjeździe

Na terenie kampusu Uniwersytetu Kaliskiego odbył się XXXVI Sprawozdawczy Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu. Była to okazja do rozmów o sytuacji tej grupy zawodowej i planowanych zmianach w prawie. Wśród gości zjazdu obecny był prezydent Krystian Kinastowski.

Marek Przybył, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu, podsumował miniony rok i omówił aktualne problemy personelu medycznego. Podkreślił również bardzo dobrą współpracę z Miastem oraz Uniwersytetem Kaliskim.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że społeczeństwo, również Kalisza, starzeje się. I to jest olbrzymie wyzwanie, które stoi przed nami wszystkimi, także przed kaliskim samorządem. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli mu sprostać bez Was – powiedział prezydent Krystian Kinastowski, wspominając o tym, jak bardzo potrzebne są pielęgniarki w takich placówkach jak domy pomocy społecznej.

W zjeździe uczestniczył także prof. Andrzej Wojtyła, rektor Uniwersytetu Kaliskiego – uczelni, która od wielu lat kształci na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo.

– Współpraca trzech środowisk – izby, uniwersytetu i samorządu – jest przykładem na to, jak można wspólnie działać i uzupełniać się dla dobra mieszkańców Kalisza – podkreślił prezydent Krystian Kinastowski.

Dr Andrzej Tytuła, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, omówił planowane zmiany w ustawie o wykonywaniu zawodu, w tym poszerzenie zakresu kompetencji pielęgniarek oraz uznawanie kwalifikacji pielęgniarek i położnych.

W zjeździe wzięły udział przedstawicielki samorządów pielęgniarskich oraz naczelne pielęgniarki i pielęgniarze oraz położni ze szpitali powiatowych i wojewódzkich w Wielkopolsce.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta