Profilaktyka zdrowotna w Kaliszu

Zapraszamy do skorzystania z programów profilaktycznych, realizowanych na terenie Kalisza. Do udziału w bezpłatnych badaniach zachęcali podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami mediów: prezydent Krystian Kinastowski oraz wiceprezydent Mateusz Podsadny.

W ramach realizowanych programów profilaktycznych, obecnie wykonywane są badania mammograficzne dla kobiet w wieku 40-49 lat, a także badania lekarskie i diagnostyczne dzieci i młodzieży uprawiającej sport. Już wkrótce rozpoczną się szczepienia przeciwko grypie dla seniorów oraz badania na wykrycie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz chorób układu moczowo-płciowego mężczyzn.

- Ponadto po wakacjach zapraszamy mieszkańców Kalisza na kolejną Białą Sobotę. Bezpłatne badania odbędą się już 14 września w godz. 10-16 na osiedlu Asnyka w klubie osiedlowym "Blaszak" - mówi wiceprezydent Mateusz Podsadny.

Prezentujemy szczegółowe informacje o dostępnych badaniach.

Program polityki zdrowotnej “Wczesnego wykrywania chorób piersi u kobiet”

Badanie mammograficzne dla kobiet zamieszkałych w Kaliszu od 40. do 49. roku życia z grupy podwyższonego ryzyka, w przypadku wystąpienia zmian - konsultacja lekarska.

Wykonawca: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu - umowa od 8.03.2019 r.
Koszt programu: 49.995 zł , limit badań: 465 – do wykonania pozostaje 396 badań.

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: Zakład Diagnostyki Obrazowej, tel. 62 765 13 18 lub osobiście w szpitalu, segment III A w godz. 8.00-14.00.

Program profilaktycznych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców Kalisza powyżej 60. roku życia

Szczepienia przeciwko grypie wraz z badaniem kwalifikacyjnym będą dostępne od 2 września 2019 r.

Wykonawca: NZOZ Przychodnia Lekarska „Centrum”, ul. Browarna 5
Koszt programu: 36.000 zł, limit szczepień: 1000.

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja osobista w dniu wizyty od godziny 7.30 oraz telefoniczna pod numerem 62 757 22 34 od godziny 8.00.
Szczepienia wykonywane będą:
• poniedziałek w godzinach 12.00-14.00;
• wtorek w godzinach 15.00-17.00;
• środa w godzinach 15.00-17.00;
• czwartek w godzinach 15.00-17.00;
• piątek w godzinach 12.00-14.00.

Program polityki zdrowotnej medycyny sportowej dla dzieci i młodzieży

Badania lekarskie i diagnostyczne skierowane do dzieci i młodzieży uprawiającej sport, zrzeszonych w kaliskich klubach sportowych, a będących mieszkańcami Kalisza.

Wykonawca: Orto ProSport Gabinet Ortopedyczny Artur Zagwojski ul. Boczna 1 – umowa od 8.03.2019 r.
Koszt programu: 35.000 zł, do wydatkowania pozostaje 16.754 zł – na badania kierują kaliskie kluby sportowe.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz program profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu moczowo-płciowego mężczyzn

W poniedziałek, 29 lipca o godz. 12.15 w sali 38 w ratuszu odbędzie się spotkanie edukacyjne oraz przekazanie zainteresowanym osobom próbek do pobrania materiału do badania na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn od 68. roku życia.
Program realizuje Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

Odbiór próbek i przeprowadzenie badań krwi pod kątem PSA u mężczyzn od 50. roku życia nastąpi 8 sierpnia w godz. 9 - 13 w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu, ul. Kościuszki 6.

Oprac. Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Juliusz Kowalczyk