Rok Adama Asnyka. Kaliszanie uczcili rocznicę urodzin poety

Kaliszanie uczcili 180. rocznicę urodzin Adama Asnyka. W Krakowie, przy sarkofagu poety, znajdującym się w Krypcie Zasłużonych na Skałce złożony został wieniec. W Kaliszu z kolei odbyło się spotkanie poświęcone autorowi "Jednego serca".

11 września, W godzinach przedpołudniowych, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka Karena Łuszczykiewicz złożyła – w imieniu władz Kalisza i mieszkańców miasta - wieniec przy sarkofagu poety, znajdującym się w krakowskiej Krypcie Zasłużonych na Skałce. Do kwiatów dołączona była szarfa o treści: PATRIOCIE WIELKIEJ I MAŁEJ OJCZYZNY – KALISZANIE.

Po południu natomiast, w Villa Calisia, odbyło się spotkanie zatytułowane „Będziecie światłem, które ludzkość cieszy” poświęcone Adamowi Asnykowi, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Książki przy udziale Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Miasta Kalisza. Rozpoczął je występ młodziutkiej skrzypaczki Mai Lis, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Henryka Melcera, której na fortepianie akompaniowała pani Ella Ivasheva. Profesor Ewa Andrysiak, prezes TPK omówiła i przedstawiła edycje utworów Adama Asnyka ze zbiorów bibliotek kaliskich: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka, Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego oraz biblioteki KTPN. O dzieciństwie, młodości, wybrankach serca wielkiego kaliskiego Poety, działalności społecznej, artystycznej i publicystycznej A. Asnyka ze znawstwem opowiedziała Aneta Kolańczyk, autorka książki „Adam Asnyk (1838-1897)”, która ukazała się w serii Kaliszanie.”. Podczas spotkania zaprezentowano również bibliofilskie wydanie wiersza Adama Asnyka pt. „Rodzinnemu miastu”, do którego wstęp również napisała niezrównana znawczyni biografii i twórczości A. Asnyka. Po spotkaniu, jego organizatorzy wraz z gośćmi udali się pod pomnik Adama Asnyka, by pozostawić kwiaty z okazji 180. rocznicy jego urodzin.

Oprac. Lidia Plajzer, fot. Ewa Obała/ Marcin Mikołajczyk