ROZPORZĄDZENIE NR 1/2023 POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W KALISZU z dnia 9 stycznia 2023 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

W związku z pojawieniem się kolejnych ognisk ptasiej grypy oraz zagrożeniu jej rozprzestrzeniania, wprowadzono rozporządzenia ustanawiające obszary zagrożone, zapowietrzone i związane z tym zakazy oraz nakazy.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego z dnia 12 stycznia 2023 roku w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów kaliskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i miasta Kalisz oraz rozporządzeniem nr 1/2023 Powiatowego Lekarza Wetyrynarii w Kaliszu z dnia 9 stycznia 2023 roku w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

1. za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zapowietrzonym, uznaje się teren obejmujący m.in. w mieście Kalisz osiedle Winiary.
  2. za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) uznaje się teren obejmujący  Miasto Kalisz:

a. sołectwa: Dobrzec, Sulisławice, Sulisławice-Kolonia,

b. osiedla: Adama Asnyka, Chmielnik, Czaszki, Dobro, Dobrzec, Dobrzec P, Dobrzec W, Kaliniec, Korczak, Majków, Ogrody, Piskorzewie, Piwonice, Rajsków, Rogatka, Rypinek, Serbinów, Szczypiorno, Śródmieście, Tyniec, Widok, Winiary, Zagorzynek;

Wszelkie szczegóły i zakazy oraz nakazy wiążące się z ujawnianiem ognisk ptasiej grypy znajdują się w załączonych do niniejszej informacji rozporządzeniach.

Fermy drobiu jako przykład ogniska ptasiej grypy