Skorzystaj z dotacji na wymianę starych źródeł ciepła

Dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba, ustanowiony przez ONZ. Przy okazji tego dnia, zachęcamy do wymiany starego pieca i termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych przy wsparciu programu "Czyste Powietrze".

Program "Czyste Powietrze" realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Korzystać z niego mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, nowoczesne źródła cepła, spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Oprócz wymiany systemu ogrzewania rządowy program zakłada możliwość ubiegania się o dotację na:
- audyt energetyczny, dokumentację projektową w tym zakresie,
- podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem,
- pompę ciepła typu: powietrze/woda, powietrze/powietrze, pompę ciepła o podwyższonej klasie energetycznej,
- kocioł gazowy, kotłownię gazową,
- kocioł na pellet drzewny i o podwyższonym standardzie,
- instalację c.o. i c.w.u.,
- mikroinstalację fotowoltaiczną,
- stolarkę okienną i drzwiową,
- ocieplenie przegród budowlanych.
W przypadku wymienionych inwestycji nabór wniosków o dotację jest prowadzony w trybie ciągłym, do 2029 roku.

Roczny dochód beneficjenta programu nie może przekraczać 100 000 złotych.

Wszelkich informacji na temat rządowego programu udzieli pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza pod nr telefonu: 62 504 97 66.

Dodała: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta