Skwer Sybiraków zyska nowy blask

Trwają prace na Skwerze Sybiraków. Zadanie jest realizowane w ramach budżetu obywatelskiego przez Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Kalisza.

Szczegóły przedstawili dziś podczas spotkania z dziennikarzami: Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza i Dagmara Pokorska, zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Kalisza.

- Projekt, w 2017 roku, wykonała wyłoniona w wyniku zapytania ofertowego, firma Małgorzaty Werhun-Popiołek "Pracownia Architektury Krajobrazu z Konina". Projekt był konsultowany z Radą Osiedla Rogatka – mówi Dagmara Pokorska, zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Kalisza. - W ramach zadania "Przyjazny i nowoczesny Skwer Sybiraków", w 2017 r. wykonano projekt, przyłącze wodociągowe oraz posadzono drzewo. W 2018 r. wnioskodawca złożył wniosek na wykonanie kolejnego etapu, czyli fontanny. W wyniku przetargu nieograniczonego został wyłoniony wykonawca całego zadania, które jest realizowane przez firmę TYC Ogrody - Wojciech Tyc. Prace mają potrwać do 20 maja 2019 roku.

- Na skwerze zostaną posadzone 22 drzewa i 1860 krzewów, głównie kwitnących. Będą to tzw. nasadzenia kompensacyjne. Nowe rośliny pojawią się w miejscu starych i chorych – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. Obszar ozdobią m.in.: klony pospolite, świerki serbskie, dęby czerwone, lipa drobnolistna, magnolia japońska, surmie bignoniowe, tulipanowiec amerykański, lilaki, jałowce, hortensje, róże.

- W ramach projektu wykonanego przez architekta krajobrazu została zlecona szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna, według której drzewa chore i uszkodzone nalezało usunąć. W związku z tym Miasto zwróciło się do konserwatora zabytków w Kaliszu o wydanie pozwolenia na wycięcie chorych drzew. Działania zostały przeprowadzone zgodnie z pozwoleniem nr 945/2018/A z dnia 21 grudnia 2018 r. – wyjaśnia Dagmara Pokorska.

Oprac. Anna Błaszczyk, zdjęcia: Anna Błaszczyk, Tomasz Staszczyk