Solidarni z Ukrainą

Były ogromne emocje, łzy wzruszenia i słowa podziwu dla profesjonalizmu artystów. Tak najkrócej podsumować można koncert zespołu tanecznego „Słoneczko” Szkoły Sztuki Choreograficznej w Żytomierzu. Ukraińscy wykonawcy, którzy wystąpili 20 kwietnia w Auli UAM, w widowisku pt. „Solidarni z Ukrainą”, zaprezentowali niezwykle emocjonujący, wymagający ogromnego kunsztu program, w którym znalazły się tańce ukraińskie, polski mazur, a także układy z innych rejonów Europy i świata.

Zespół, którego współzałożycielem i kierownikiem  jest  Mychajło Guzun, przyjechał do Kalisza na zaproszenie władz miasta, a organizatorem koncertu była Filharmonia Kaliska. Przygotowanie koncertu w Kaliszu wspomógł hotel „Europa”, który zapewnił wykonawcom doskonałe warunki pobytu.

Wczorajszy występ otwierał trasę koncertową „Słoneczka”, na której znajdują się również inne polskie miasta, a także ośrodki w Czechach, Rumunii, Austrii i Francji. Wykonawcy są ambasadorami walki Ukrainy o suwerenność i włączenie jej w krąg krajów Unii Europejskiej. Prezentując mieszkańcom zachodu bogatą kulturę ukraińską, pragną przybliżyć wartości, o które z godną podziwu determinacją walczy ich naród.

WKST fot. Arkadiusz Szymański