Światowy Dzień Rzucania Palenia – podsumowanie akcji

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Do akcji przyłączyli się m.in. uczniowie kaliskich szkół.

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia zorganizowała oraz współorganizowała wiele akcji profilaktycznych. W Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu odbyła się pogadanka oraz przeprowadzono badania smokolizerem. Podobnie było w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu zorganizowała wystawę, a także, podobnie jak szkoły, u chętnych sprawdziła zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu utworzyło dwa mobilne punkty informacyjno-pomiarowe dla mieszkańców miasta Kalisza i powiatu kaliskiego; działania rozpoczęto od wizyty u wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka. Punkt informacyjno-pomiarowy działał także IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu. Na terenie Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej miały miejsce: kampania fotograficzna "Nie palę, bo...", badania smokolizerem wypożyczonym od Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu oraz debata oksfordzka. Wystawę zorganizowano także w Szkole Podstawowej EDUKATOR. W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich m.in. kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia wygłosił prelekcję na temat szkodliwości inhalowania e-papierosów pt.: „ E-papierosy, nowe zagrożenie”. Ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego, którego laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez PSSE w Kaliszu. Szkoła przeprowadziła elektroniczną ankietę sprawdzającą wiedzę odnośnie szkodliwości papierosów oraz scenkę tematyczną. Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli skorzystać z badania smokolizerem.

Ponadto Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wypożyczała chętnym szkołom smokolizer – urządzenie badające poziom tlenu węgla w wydychanym powietrzu. Podczas tegorocznej akcji skorzystały z tego m.in. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Stawiszynie, Zespół Szkół Samochodowych w Kaliszu. Działanie to jest możliwe dzięki przychylności Prezydenta Miasta Kalisza, Urzędu Spraw Społecznych i Mieszkaniowych, który zakupił jednorazowe ustniki do smokolizera.

Tekst i zdjęcia: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu