Wielkoorkiestrowa kropla krwi

Na pobór krwi, który od ośmiu lat towarzyszy kaliskiemu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, także w tym roku zaprosił Polski Czerwony Krzyż wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Tym razem akcja została zorganizowana na Głównym Rynku, gdzie w niedzielę, 31 stycznia w zimowej scenerii zaparkował ambulans do poboru krwi. Natomiast etap rejestracji i kwalifikacji dawców ze względu na dodatkowe wymogi sanitarne związane z pandemią zlokalizowano w pomieszczeniach ratusza.
Zaplanowana na 4 godziny akcja, ze względu na duże zainteresowanie trwała ponad godzinę dłużej. Przez cały czas do kolejki dawców oczekujących do rejestracji oraz badania lekarskiego dołączały kolejne osoby. Kierujący ruchem wolontariusze PCK nie tylko dbali o maksymalnie sprawny przebieg akcji, ale udzielali także informacji dotyczących obowiązującej procedury oraz wymagań. Finalnie licznik zarejestrowanych do podzielenia się cząstką siebie zatrzymał się na 72 osobach. Niestety nie wszyscy chętni mogli tego dnia oddać krew. Zbyt niski poziom hemoglobiny, nieprawidłowe ciśnienie, czy też zażywane leki sprawiły, że ostatecznie udało się to 57 osobom, co stanowi bardzo dobry wynik i powód do satysfakcji dla organizatorów. Pozyskano w ten sposób 25,65 litra bezcennego leku. Leku ratującego życie tak, jak sprzęt medyczny zakupiony ze środków zebranych podczas WOŚP, który łatwo rozpoznać w szpitalach po naklejonych charakterystycznych serduszkach. Dlatego oprócz symbolicznych upominków, do dawców trafiły w niedzielę podziękowania oznaczone dodatkowo dobrze znanym symbolem WOŚP.
Akcja odbywała się w ramach realizacji zadania publicznego „Promocja honorowego krwiodawstwa w społeczności lokalnej” dofinansowanego z budżetu Miasta Kalisza.

Tekst i zdjęcia: Janusz Sibiński - Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych