Wrócą z Kazachstanu

Małżeństwo polskiego pochodzenia z Kazachstanu osiedli się niebawem w naszym mieście. O zaproszeniu repatriantów do Kalisza jednogłośnie zadecydowała Rada Miasta.

Samorząd zobowiązał się do zapewnienia małżeństwu lokalu mieszkaniowego z niezbędnym wyposażeniem. Repatrianci przez dwa lata będą zwolnieni z czynszu. Otrzymają też wsparcie w uzyskaniu zatrudnienia oraz ustawową pomoc socjalną.

Zaproszone z Kazachstanu małżeństwo to Siergiej i Olesia. Nie mają dzieci, oboje ukończyli już trzydzieści lat. Ich dziadkowie byli Polakami. Olesia jest menadżerką z wykształceniem wyższym inżynierskim. Siergiej to natomiast przedstawiciel handlowy, ma wykształcenie średnie. Oboje doskonalą obecnie swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim.

Ostatni raz podobną pomoc dla repatriantów Miasto Kalisz realizowało kilka lat temu. Teraz jest o to o wiele łatwiej, z uwagi na lepszą sytuację na rynku pracy i rynku mieszkaniowym.

Tekst: Juliusz Kowalczyk