Wicemistrzynie Polski lepsze na własnym parkiecie

Niedzielny mecz siatkarek Energa MKS-u Kalisz z Developresem SkyRes Rzeszów był spotkaniem w ramach 20 kolejki fazy zasadniczej TAURON Ligi. Gospodynie skutecznie zrewanżowały się za porażkę w Kaliszu 23 grudnia 2020 roku, kiedy przegrały swój pierwszy mecz w sezonie.

Pomimo trzech punktów dla rzeszowianek w pierwszym i trzecim secie długo toczyła się walka punkt za punkt i dopiero sama końcówka wyłaniała zwycięzcę. Developres dzięki wygranej jest pierwszy w tabeli, kaliski zespół pozostaje na ósmym miejscu. MVP meczu została Jelena Blagojević, z naszej strony kolejny raz najskuteczniejsza była Monika Gałkowska, zdobywczyni 18 punktów.

Początek meczu był bardzo wyrównany. Po skutecznym ataku Moniki Gałkowskiej i autowym zagraniu Aleksandry Rasińskiej w kolejnej wymianie Energa MKS wyszedł na prowadzenie 7:8. Gospodynie jednak nie odpuszczały i koniecznie chciały zrehabilitować się po odpadnięciu z Pucharu Polski, gdzie przegrały w tie-breaku z Chemikiem Police kilka dni wcześniej. Czas trenera Antigi przyniósł skutek, bo rzeszowianki wróciły na prowadzenie, ale chwilę później po kolejnym dobrym ataku Moniki Gałkowskiej znowu prowadziły kaliszanki 14:13. Gra wyglądała w podobny sposób bardzo długo. Było sporo długich akcji, gdzie oba zespoły potwierdzały dużą determinację, a wynik cały czas wracał do remisu, po nieznacznej przewadze jednej ze stron. Wiceliderki tabeli zdołały przejąć inicjatywę dopiero po asie Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej, kiedy to prowadziły 22:21. Czas dla trenera Jacka Pasińskiego pozwolił zagrać dobrą akcję, która dała kolejne wyrównanie, ale później dyskusyjna decyzja arbitra pozwoliła rzeszowiankom zdobyć trzy punkty z rzędu i wygrywać pierwszego seta 25:22.

Początek drugiej partii meczu znowu był wyrównany, lecz w końcu Developres wypracował wynik 6:4. Chwilę później w polu serwisowym pojawiła się Anna Stencel i dzięki jej serii świetnych zagrywek rzeszowianki powiększyły przewagę. W środkowej części gospodynie kontrolowały grę, później na zagrywkę wróciła Anna Stencel zagrywając asa. Ewidentnie środkowa Developresu była w świetnej formie, jeśli chodzi o serwis, pozwalając gospodyniom wygrać również drugiego seta.

Energa MKS Kalisz dobrze rozpoczął trzeciego seta chcąc powalczyć o powrót do meczu. Co prawda to Developres na wstępie prowadził 3:1, ale w kolejnych akcjach trzy razy dobrze zaatakowała Monika Gałkowska, dwukrotnie blokiem zatrzymała rywalki Monika Ptak i prowadziliśmy 3:6. Przewaga 2-3 punktów utrzymywała się przez dłuższy czas, a w meczu coraz więcej było dłuższych wymian. Niestety, przy stanie 13:15, dobrą serię za sprawą swojej kapitan i późniejszej MVP meczu, Jeleny Blagojević zaliczył Developres. Pomimo przewagi gospodyń szczelny blok Emilii Muchy oraz przytomność na siatce Karoliny Bednarek pozwoliły wyrównać na 21:21. W końcówce jednak z dobrej strony pokazała się oszczędzana w trakcie meczu Kiera Van Ryk, a do tego kolejnego asa dołożyła Anna Stencel i Developers SkyRes Rzeszów wygrał na własnym parkiecie wracając na pozycję lidera tabeli TAURON Ligi.

Developres SkyRes Rzeszów 3:0 Energa MKS Kalisz

Energa MKS Kalisz: Ewelina Polak (3), Monika Ptak (6), Karolina Bednarek (3), Zuzanna Szperlak (4), Monika Gałkowska (18), Emilia Mucha (6), Justyna Łysiak (libero) oraz Marta Budnik, Aleksandra Gromadowska (1) i Sylwia Kucharska

WKST za: Energa MKS