„Bursztynowa Hellena” za nami. Pobiegło ponad 600 osób

Błażej Wytwer w kategorii mężczyzn i Izabela Wierzchowska wśród pań to triumfatorzy I edycji Kaliskiego Nocnego Półmaratonu "Bursztynowa Hellena". W minioną sobotę, wytyczoną ulicami Kalisza trasę przebiegło ponad 600 uczestników.

Inicjatywa zrodziła się w Policyjnym Klubie Biegacza KMP w Kaliszu. Jak oczekiwanym w środowisku miłośników biegania było to przedsięwzięcie świadczy frekwencja. Na liście zgłoszeń znalazło się ponad 650 osób, ostatecznie na starcie stawiło się 613. Najwięcej oczywiście z Kalisza i okolic, ale nie brakowało też chętnych z kilkudziesięciu innych zakątków kraju. - Od dawna mieliśmy pomysł, żeby zorganizować taki bieg, którego w Kaliszu brakowało.  W tym roku ten plan udało się dopiąć. Warto było, bo dopisała frekwencja. Nie spodziewaliśmy się takiej liczby, zwłaszcza, że dojechali ludzie z różnych regionów, od Szczecina po Tatry. Czujemy więc satysfakcję i cieszymy się, że udało się zebrać tylu biegaczy – podsumowała Edyta Galuba z PKB KMP, pomysłodawczyni biegu.

Uczestnicy biegu wystartowali punktualnie o 21.00 sprzed hali Arena. Wytyczoną ulicami miasta, atestowaną trasę najszybciej pokonał Błażej Wytwer z Bogusławic, który dystans 21,0975 km pokonał w czasie 1:14:59. Kolejne miejsca na podium zajęli kaliszanie Adam Szurmiński, związany obecnie z AZS AWF Wrocław (1:17:38) i Krzysztof Górny (1:18:40). Wśród kobiet zwyciężyła Izabela Wierzchowska z Kalisza (1:24:15) przed Katarzyną Werner z Malanowa (1:28:07) i Moniką Pieczorą z Łodzi (1:34:55). W ramach półmaratonu przeprowadzono też klasyfikacje służb mundurowych: policji i służby więziennej. W gronie biegających policjantów zwyciężyli Karolina Radomska i Aron Przybył z KMP w Kaliszu. Najszybszymi funkcjonariuszami służby więziennej okazali się wspomniana już Izabela Wierzchowska i Grzegorz Terlikowski z Zakładu Karnego  w Stargardzie. Nagrodzono też zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najstarszym uczestnikiem biegu był 71-letni Zenon Czysty z Ostrowa Wielkopolskiego.

Organizatorami I Kaliskiego Półmaratonu Nocnego „Bursztynowa Hellena” byli Policyjny Klub Biegacza KMP Kalisz, Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu i Miasto Kalisz. Honorowy Patronat objął Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński.

Tekst i zdjęcia: Karina Zachara