Europejskie medale kaliskich szachistów

Tymon Ochędzan i Oskar Dixa zostali srebrnymi medalistami tegorocznej edycji Mistrzostw Europy Szkół w Szachach. Tym razem gospodarzem turnieju był Kraków.

Zawody, których organizację Europejska Unia Szachowa (ECU) powierzyła Małopolskiemu Związkowi Szachowemu, odbyły się w dniach od 29 czerwca do 8 lipca. Mistrzostwa rozgrywane były w kategorii open i w kategorii dziewcząt, w sześciu grupach wiekowych:  do lat 7, 9, 11, 13, 15 i 17. W sumie przy szachownicach zasiadło ponad 320 młodych szachistów z osiemnastu europejskich państw. Rywalizacja toczyła się na dystansie dziewięciu rund, poza najmłodszą grupą do lat 7, która rozegrała siedem partii.

Wspaniale w europejskim czempionacie spisali się zawodnicy Kaliskiego Towarzystwa Szachowego. Srebrne medale wywalczyli Tymon Ochędzan (grupa do lat 13) oraz Oskar Dixa (grupa do lat 15). Siódme miejsce w grupie do lat 15 zajął Szymon Skurniak, a Filip Ochędzan uplasował się na trzynastym miejscu w grupa do lat 7. W kategorii dziewcząt do lat 11 na dwudziestym piątym miejscu rywalizację zakończyła Julia Skurniak.

Warto dodać, że Małopolski Związek Szachowy był też organizatorem Indywidualnych Mistrzostwa Świata Szkół w Szachach, które w 2011 roku odbyły się w Krakowie. Gospodarzem ubiegłorocznych mistrzostw Europy była Budva w Czarnogórze.

Tekst: Karina Zachara, fot. Bogdan Obrochta