Ewa Barwińska szachową wicemistrzynią Polski!

Ewa Barwińska, reprezentująca klub szachowy KTS Kalisz, wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski do lat 14. Zawody odbyły się w Sielpi, w ramach XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Świętokrzyskie 2019.

Turniej rozegrany został w pierwszym tygodniu kwietnia i wzięło w nim udział ponad 200 młodych szachistów z całej Polski. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 12 i 14, osobno w grupie chłopców i dziewcząt. Klub szachowy KTS Kalisz reprezentowało pięcioro zawodników. Fantastycznie spisała się Ewa Barwińska, która w kategorii dziewcząt do lat 14 zdobyła srebrny medal i tytuł wicemistrzyni kraju. Utalentowana kaliszanka zapewniła sobie również awans na mistrzostwa Europy (Słowacja) lub mistrzostwa świata, które odbędą się w Indiach.

- Ewa zawsze dobrze prezentowała się na mistrzostwach Polski. W 2015 roku w Jastrzębiej Górze zajęła 10. miejsce,  rok później była siódma. Dwa lata temu w Drzonkowie uplasowała się na  9. lokacie, a przed rokiem w Sypniewie zajęła 15. miejsce. Porażki w ostatnich rundach powodowały, że spadała za strefę medalową. Tym razem wytrzymała presję. Pięknie zagrała ostatnią partię pokonując Weronikę Zabrzańską z KS Laura Chylice. Należą się jej ogromne gratulacje! Warto też odnotować, że Ewa była młodszą z rocznika i za rok zagra w tej samej grupie wiekowej – podkreśla zadowolony z sukcesu swojej podopiecznej Maciej Sroczyński, trener i prezes Kaliskiego Towarzystwa Szachowego.

Warto też dodać, że Ewa powtórzyła sukces innego z reprezentantów KTS Kalisz - Macieja Adamczewskiego, który 10 lat temu w Łebie również wywalczył srebrny medal, a później reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Fermo 2009 (Włochy).

W Sielpi tytuły mistrzów Polski wywalczyli: Martyna Wikar z LKSz GCKiP Czarna (D14) i Maria Siekańska z KSz Stilon Gorzów Wielkopolski (D12) oraz  Sebastian Półtorak z UKS Hetman Koronny Trzebinia (C14) i Bartosz Fiszer z UKS SP 321 Warszawa Bemowo (C12).

Spośród pozostałych reprezentantów KTS Kalisz z bardzo dobrej strony pokazał się Paweł Jędraszek, który w grupie C14 zajął 18 miejsce, a w roczniku 2006 był trzeci. Tym samym zapewnił sobie grę w finałach Mistrzostw Polski 2020. W tej samej grupie 12. miejsce zajął Tymon Ochędzan. - Mając drugi numer startowy, Tymon z pewnością liczył na lepszy wynik, ale trzeba zaznaczyć, że wszystkie grupy były bardzo wyrównane i często faworyci mieli ciężkie zadanie, by przebić się wśród  niżej notowanych zawodników – dodaje Maciej Sroczyński .

Rywalizująca w grupie D14 Diana Franek rozpoczęła turniej od trzech porażek, kolejne rundy były już znacznie lepsze (3 wygrane i 3 remisy). Do uzyskania normy na I kategorię szachową zabrakło jej tylko 10 punktów (ranking uzyskany 1790). Zuzanna Jędrzejewska (D12) zakończyła rywalizację w środku stawki, wygrywając 4 z 9 partii i raz remisując. Pod opieką trenera Macieja Sroczyńskiego uczestniczyła w zawodach również  Jadwiga Pieczewska z OTSz Ostrów Wlkp.), która zakończyła turniej w wynikiem 3,5/9.