Liga za pasem. KKS wznowił treningi, są pierwsze transfery

W minioną środę piłkarze KKS-u Kalisz rozpoczęli przygotowania do sezonu 2019/2020. W pierwszych po wakacyjnej przerwie zajęciach uczestniczyło 27 piłkarzy. Klub uchyla też rąbka tajemnicy co do kształtu seniorskiego zespołu. Umowy podpisało trzech nowych zawodników. Kilku zakończyło grę w niebiesko-biało-zielonych barwach.

Środowy trening był dla sztabu szkoleniowego, z nowym trenerem Ryszardem Wieczorkiem na czele, pierwszą okazja do poznania zawodników zarówno z aktualnej kadry zespołu, jak i   tych, którzy dopiero starają się o angaż do „trójkolorowej” ekipy, a tych na blisko dwugodzinnych zajęciach było aż kilkunastu. Z kolei spośród tych, którzy w ubiegłym sezonie bronili barw KKS-u pojawili się Adam Wasiluk, Kamil Kosut, Mateusz Żytko, Ernest Dzięcioł, Mateusz Gawlik, Damian Ślesicki, Robert Tunkiewicz, Marcin Radzewicz i Tomasz Owczarek. W czwartek do zespołu dołączył też Mateusz Żebrowski. Swoją szansę dostali także zawodnicy, którym skończył się wiek juniora oraz powracający z wypożyczenia do Śląska Wrocław Miłosz Matuszewski.

– Do końca tygodnia będziemy mieli jedną jednostkę treningową dziennie, natomiast od poniedziałku zdecydowanie podkręcimy obroty. Na ligę musimy być przygotowani w 100% – mówi trener Ryszard Wieczorek.

Od nowego sezonu na ławce trenerskiej Ryszardowi Wieczorkowi asystował będzie, w roli drugiego trenera, 36-letni Marcin Woźniak.  To były piłkarz m.in. Aluminium Konin. Jako trener w przeszłości pracował samodzielnie w SKP Słupca, LKS-ie Ślesin, Kujawiance Izbica Kujawska, Sokole Kleczew i Jarocie Jarocin. To właśnie z tego ostatniego klubu przeniósł się przed rokiem do Polonii Środa Wielkopolska, którą prowadził wspólnie z Krzysztofem Kapuścińskim i z którą sięgnął po wojewódzki Puchar Polski oraz zajął szóste miejsce w rozgrywkach III ligi gr. 2. Ma opinię jednego z najzdolniejszych trenerów w południowej Wielkopolsce. Posiada licencję UEFA A.

Za szkolenie bramkarzy odpowiedzialny będzie Grzegorz Tomala. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego. Jako piłkarz bronił barw Legii Warszawa, Pogoni Siedlce czy AZS-u AWF Warszawa. Jako trener bramkarzy pracował m. in. w Pogoni Siedlce, Radomiaku Radom czy Warcie Poznań. Odpowiadał również za bramkarzy Młodzieżowej Reprezentacji Polski U-20.

Nową fizjoterapeutką zespołu seniorów została Paulina Olszyna, funkcję kierownika drużyny nadal pełnił będzie Krzysztof Tomaszewski, a rzecznika prasowego Norbert Gałązka.

Miniony tydzień przyniósł też nowości jeśli chodzi o ruchy transferowe w KKS-ie. Kaliski  trzecioligowiec pozyskał trzech piłkarzy. To pomocnicy: Adrian Łuszkiewicz i Michał Borecki oraz napastnik Sebastian Kaczyński. Z wymienionej trójki  na uwagę zasługuje zwłaszcza  nazwisko 33-letniego Adriana Łuszkiewicza. To piłkarz o sporym doświadczeniu, który w zeszłym sezonie był podstawowym graczem drugoligowego Górnika Łęczna, a  wcześniej regularnie występował w pierwszej lidze. Na zapleczu ekstraklasy rozegrał łącznie 231 spotkań, m.in. w barwach GKP Gorzów, Pogoni Szczecin, Miedzi Legnica, Dolcanu Ząbki i GKS-u Tychy. Gra na pozycji środkowego pomocnika  i powinien stanowić  istotne wzmocnienie tej części  boiska w ekipie Ryszarda Wieczorka.

Nie mniejsze nadzieje sztab szkoleniowy KKS-u wiąże też z pozyskaniem Michała Boreckiego. 22-letni defensywny pomocnik, wychowanek Unii Janikowo, piłkarskie szlify nabywał jako wielokrotny reprezentant młodzieżowych reprezentacji Polski. Jego talent dostrzeżono nawet we Włoszech, gdzie w ramach dwuletniego pobyt w Lazio Rzym gromadził cenne doświadczenia występując w rozgrywkach Primavery (młodzieżowe zaplecze Serie A). Ostatnie 2,5-roku spędził w pierwszoligowym Chrobrym Głogów. W minionym sezonie rozegrał 18 meczów zdobywając dwa gole.

Do składu KKS-u dołączył też oficjalnie Sebastian Kaczyński. 25-letni napastnik był ostatnio podstawowym graczem Górnika Konin, gdzie wystąpił w 15 spotkaniach i trzykrotnie wpisał się na listę strzelców. Wcześniej bronił też barw m.in. Widzewa Łódź i Pelikana Łowicz. – Sebastian to zawodnik, który potrafi grać w różnych ustawieniach ofensywnych. Ostatnie pół roku w Górniku pokazało, że jest to gracz o dobrych umiejętnościach i jego pozyskanie może tylko cieszyć – mówi Marcin Woźniak, drugi trener KKS-u Kalisz.

Z klubem znad Prosny pożegnali się natomiast Patryk Jarantowicz, Patryk Palat, Marcin Lis i Todor Trayanov, który wrócił do Bułgarii i w nowym sezonie reprezentował będzie Lokomotiv Sofia. Ponadto dobiegły końca wypożyczenia Huberta Antkowiaka z Miedzi Legnica i Nikodema Fiedosewicza z Warty Poznań, ale być może zobaczymy ich jeszcze w trójkolorowych barwach. W kadrze zespołu na pewno dojdzie jeszcze do kilku zmian, których szczegóły powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Zgodnie z terminarzem opublikowanym przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej kaliszanie zainaugurują trzecioligowe zmagania w pierwszy weekend sierpnia wyjazdowym spotkaniem z Gromem Nowy Staw.

Terminarz spotkań III ligi gr. 2 w rundzie jesiennej sezonu 2019/2020

1. kolejka – 3-4 sierpnia 2019