Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików U16. Podium i „życiówki” kaliskich lekkoatletów

Bardzo dobrze zaprezentowali się lekkoatleci UKS 12 Kalisz startujący w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików U16. Dwukrotnie na podium stawała miotaczka Zuzanna Duster, a wszyscy zawodnicy kończyli zawody z nowymi rekordami życiowymi.

To był kolejny rewelacyjny start 14 - letniej zawodniczki UKS 12 Kalisz. Nie tak dawno triumfowała w Mistrzostwach Wielkopolski U16, zdobywając dwa złote medale,  w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Z mistrzostw międzywojewódzkich przywiozła dwa kolejne krążki. W swojej koronnej konkurencji, czyli rzucie dyskiem, uzyskała kolejny niesamowity wynik 36,42 m, poprawiając poprzednią życiówkę o 144 cm i zapewniając sobie srebrny medal.
 - Zwyciężyła faworytka z Kołobrzegu (37,74 m), która PB miała o 2 m lepsze od Zuzi, ale jest starsza o od  niej o rok.  Rezultat mojej podopiecznej to szósty wynik w Polsce wśród młodziczek kategorii U16 i zdecydowanie najlepszy w młodszym roczniku, czyli 2006
- relacjonuje trener Marcin Małecki. W pchnięciu kulą reprezentantka UKS 12 Kalisz wywalczyła brąz, z wynikiem 10,25 m, który jest jej kolejną „życiówką” (ostatni wynik, uzyskany na Mistrzostwach Wielkopolski to 10,17)

W tych samych konkurencjach startowała też Paulina Paceś (rocznik 2005). która w rzucie dyskiem zajęła bardzo wysokie 5. miejsce uzyskując odległość 25,94 m, będącą jej nowym rekordem życiowym, a w pchnięciu kulą była 6. z wynikiem 9,86 m. Warto podkreślić,  że zawodniczka ta trenuje w kaliskiej „Dwunastce” dopiero od czterech miesięcy.

Znakomicie spisał się także Bartosz Przybylak (rocznik 2006), który ustanowił dwa rekordy życiowe. W swojej koronnej konkurencji, czyli rzucie oszczepem, uzyskał 30,50 m,  poprawiając dotychczasową „życiówkę” o prawie 3 metry, z kolei w rzucie dyskiem rzucił  26,39 m.

Zuzanna Duster  będzie reprezentowała klub UKS 12 Kalisz na Mistrzostwach Polski U16, które pod koniec miesiąca odbędą się w Słupsku. - Zuzia jedzie tam po naukę. Ma zobaczyć jak wygląda taka mistrzowska impreza. Jest zawodniczką o rok młodszą od rywalek, więc   nie mamy presji na wynik, ale jeśli wydarzy się tam coś przyjemnego z jej udziałem, na pewno będziemy się bardzo cieszyć – dodaje trener Małecki.

Kolejne rekordy życiowe podczas mistrzostw zanotowały też podopieczne trenera Pawła Wiśniewskiego. Julia Goździewicz dystans 600m przebiegła w czasie 1.41.83, co dało jej 6. miejsce. Z kolei Klaudia Antkowiak dystans 2000m pokonała w czasie 7.39.14 i zajęła 8. lokatę. Warto dodać, że rywalizacja w tej konkurencji stała na bardzo wysokim poziomie, a medalistki tej imprezy będą za dwa tygodnie walczyć o medale mistrzostw Polski. Obie podopieczne trenera Pawła Wiśniewskiego zdobyły punkty we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży, klasyfikowanym przez Ministerstwo Sportu. Punkty zdobyli również zawodnicy trenowani przez Waldemara Olszynę. Mikołaj Wojtczak zajął 9. miejsce w biegu na 1000m z czasem 3.05.43, a Ksawery Gomułka był 10. w biegu na 600m z rezultatem 1.35.83.

Za dwa tygodnie w Słupsku odbędą się Mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej. O tym kto w nich ostatecznie wystartuje zadecyduje tegoroczny ranking wynikowy, ale już dziś można powiedzieć, że kaliska ekipa będzie najliczniejsza w historii.

Tekst: Karina Zachara, fot. Marcin Małecki