Mocne granie w Kaliszu

W miniony weekend rozegrano w Kaliszu turniej tenisowy, zaliczany do prestiżowego cyklu Tenis4U PZT Race. Wysoka ranga oraz pula nagród zapewniły bardzo mocną obsadę, a tym samym znakomity poziom sportowy imprezy.

Tenis4U PZT Race to najważniejszy cykl imprez Polskiego Związku Tenisowego adresowanych do zawodników z  kategorii Seniorzy i Amatorzy. Pula nagród całego cyklu wynosi 100 tys. zł, a w Kaliszu do podziału było blisko 20 tys. zł. Fakt ten spowodował, że do naszego miasta przyjechała nie tylko czołówka krajowa tenisistów amatorów, ale również szereg byłych zawodowców.

Ze względu na niesprzyjającą pogodę turniej przeniesiono z kortów przy ulicy Łódzkie do hali tenisowej Akademii Kaliskiej oraz Korty Marsowe. Rywalizacja trwała trzy dni, od  piątku do niedzieli, w siedmiu kategoriach – czterech singlowych oraz trzech deblowych.

W najbardziej prestiżowej kategorii (35+ mężczyźni) triumfował Marek Pokrywka. 36-letni wrocławianin to wielokrotny medalista mistrzostw Polski. W 2012 roku sięgnął po tytuł w krajowym czempionacie, w grze podwójnej. W Kaliszu pokonał w finale Leszka Września 6:4, 6:2. Trzecie miejsce wywalczyli Paweł Lipka oraz Maciej Gacoń. Z kolei w grupie mężczyzn 55+ triumfował Jarosław Dembek, ogrywając w finale Dariusza Gąbka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w gronie zawodników rywalizujących w tej kategorii znalazł się też Ryszard Wieczorek, trener drugoligowej drużyny piłkarskiej KKS-u Kalisz. Wprawdzie zakończył zmagania na pierwszej rundzie, przegranej 0:6 i 2;6, ale nie ma powodów do zmartwień, bowiem rywal był z najwyższej półki -  Jarosław Dembek, triumfator tej kategorii, który wygrał turniej bez straty seta.  W kategorii 65+ mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Paweł Wojtyczka, który uległ w finale Marianowi Dylewskiemu.

W kategorii kobiet 35+ zwyciężyła Agnieszka Orlikowska, która w całym turnieju nie straciła żadnego seta, a w meczu finałowym pewnie pokonała Agnieszkę Michalczyk. Na trzeciej pozycji uplasowały się Monika Jaworska i reprezentantka Kaliskiego Towarzystwa Tenisowego – Anna Szczerek.

Emocji nie brakowało także w turniejach deblowych. W kategorii 35+ mężczyzn triumfowali faworyci gospodarzy – Maciej Duda oraz wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek. Warto przypomnieć, że ten sam duet sięgnął w tym roku po tytuł mistrzów Polski (także w kategorii 35+). W meczu finałowym pokonali innych reprezentantów KTT – Roberta Klibra i Piotra Szczerka. W kategorii deblowej 50+ bezkonkurencyjni byli Jerzy Ignaczak i Paweł Wojtyczka, którzy w emocjonującym finale wygrali z Dariuszem Gąbką i Janem Papierzem 6:4, 4:6, 10-5.

Natomiast w deblu pań  (35+) po tytuł pewnie sięgnęły Agnieszka Orlikowska i Monika Jaworska. Na drugiej pozycji rywalizację zakończyły Agnieszka Michalczyk i Agnieszka Sochacka, a na  trzeciej Ewa Pawlak i Anna Szczerek.

Głównym organizatorem imprezy było  Kaliskie Towarzystwo Tenisowe.  Kolejny turniej z cyklu Tenis4U PZT Race odbędzie się w Toruniu, w dniach 16-18. października.

Zwycięzcy turnieju Tenis4U PZT Race (kat. singlowe):

Kobiety 35+

1.Agnieszka Orlikowska