Siatkarska II liga kończy rozgrywki. Rezerwy Energi MKS na trzecim miejscu

Siatkarki rezerwowego zespołu Energi MKS Kalisz, podobnie jak koleżanki rywalizujące w ekstraklasie, nie pojawią się już w tym sezonie na ligowych parkietach. W minioną środę Polski Związek Piłki Siatkowej wydał oficjalny komunikat o zakończeniu rozgrywek, w tym również tych na poziomie drugiej ligi kobiet, w której w sezonie 2019/2020 rywalizował zespół z Kalisza.

Jeszcze w połowie marca Polski Związek Piłki Siatkowej zawiesił rozgrywki II ligi do odwołania. Wszystko oczywiście w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od tego czasu sytuacja niestety nie uległa poprawie, co zarazem zminimalizowało szanse na dokończenie zmagań w obecnym sezonie. Tak więc w minioną środę Wydział Rozgrywek PZPS poinformował, że wobec braku możliwości rozstrzygnięć  sportowych wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, a co za tym idzie – treścią Rozporządzenia Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu epidemii w Polsce, postanowił zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/2020 w rozgrywkach seniorskich organizowanych przez PZPS.

- Wydział Rozgrywek PZPS, po konsultacjach z przedstawicielami środowiska siatkarskiego, uznał, iż wobec braku jednoznacznego określenia przewidywanej daty możliwego wznowienia zawieszonych rozgrywek oraz prymatu dbałości o zdrowie wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzanie rozgrywek (zawodników, kibiców, działaczy, sędziów i in.), jak również konieczności zminimalizowania organizacyjnych skutków stanu epidemii, zasadne jest uchylenie stanu niepewności co do sezonu 2020/2021. Zdając sobie sprawę z bezprecedensowości sytuacji, Wydział postanowił wyważyć racje zarówno poszczególnych uczestników rozgrywek, jak i Związku – jako regulatora tych rozgrywek. W konsekwencji, podjęto decyzje o klasyfikacjach końcowych oraz zasadach awansu i spadku – czytamy w komunikacie Wydziału Rozgrywek PZPS.

Cytowana powyżej decyzja dotyczy m.in. grupy trzeciej II ligi siatkarek, w której w sezonie 2019/2020  rywalizowały zawodniczki rezerwowej ekipy Energi MKS. Z uwagi na fakt, iż  rozgrywki zostały przerwane tuż przed fazą play-off,  bazą klasyfikacji końcowej była liczba punktów zdobyta przez poszczególne zespoły w fazie zasadniczej. Kaliska drużyna zakończyła tę część sezonu na trzecim miejscu i właśnie takie zajęła w ostatecznym rozliczeniu. Zwycięzcą zmagań została Olimpia Jawor, co jest równoznaczne z prawem awansu do I ligi. Żaden z zespołów nie spadł do niższej ligi.

Klasyfikacja końcowa sezonu 2019/2020 w II lidze gr. 3 siatkarek

1. KS Olimpia Jawor