Triathlon wraca do Kalisza

Czterystu zawodników zgłosiło już start w CALISIA Triathlon, który zostanie rozegrany 1 września. Uczestnicy zmierzą się z nurtem Prosny, przejadą malowniczymi trasami odcinek kolarski i pobiegną wzdłuż rzeki. Triathlon to wydarzenie sportowe promujące nasze miasto. W tym samym dniu w Kaliszu planowane jest święto Prosny. Na rzece i przy jej brzegach odbędą się koncerty i pokazy oraz inne atrakcje dla kaliszan i ich gości.

- Cieszę się, że po latach triathlon wraca do Kalisza. Wraca, bo właśnie w naszym mieście w 1985 roku, odbył się drugi triathlon w historii Polski – podkreśla Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza – Będzie to wspaniałe wydarzenie sportowe, które pokaże walory turystyczne i rekreacyjne Kalisza. Wpisuje się w nasz plan przywracania rzeki Prosny mieszkańcom. Zadbamy, by uczestnicy wydarzenia sportowego zwiedzili Kalisz, by skorzystali z oferty kulturalnej, uczestniczyli w koncertach, pokazach. Chcemy ich przekonać, że Kalisz to miasto, do którego warto przyjechać na weekend, spędzić tu aktywnie czas.
CALISIA Triathlon zakończy sezon wakacyjny w mieście. 1 września zawodnicy – a zgłosiło się już 400 osób – będą mieli do wyboru dwa dystanse i trzy formaty: 28,25 km (czyli szybka 1/8) składająca się z: 475m pływania, 22,5km jazdy na rowerze, 5,275km biegu. Ponadto 56,5km (zwana też potocznie „ćwiartką”), która wymaga pokonania: 950m pływania, 45km jazdy na rowerze oraz 10,55km biegu. Ten dystans wystąpi także w formule sztafet, gdzie każdy z zawodników pokonuje jedną dyscyplinę. Ułamki dystansów nawiązują do części pełnego dystansu – tzw. „Iron Man”, który składa się z 3800 m pływania, 180 km na rowerze i maratonu (42 km) na koniec.
Organizatorzy triathlonu przygotowują atrakcje dla zawodników i kibiców.
– Startujemy z dystansami dla każdego, kto uprawia sport. Zależy nam na tym aby oprócz zawodników, mieszkańcy Kalisza przyszli nie tylko pokibicować, ale spędzić ciekawie czas. Przewidujemy liczne atrakcje od pokazu latania nad wodą (flyboard) aż po imprezę biegową dla najmłodszych - komentuje Aleksander Rosa, rzecznik prasowy imprezy.
Start i meta rywalizacji oraz przeważająca część atrakcji będą miały miejsce w sąsiedztwie Kaliskiego Parku Wodnego. Organizatorzy przewidują organizację strefy dla dzieci i aktywności dla dorosłych, którzy przyjdą kibicować „ludziom z żelaza”. W bezpośrednim sąsiedztwie Aquaparku znajdzie się także strefa zmian, gdzie triathloniści przesiądą się na rower, a następnie rozpoczną etap biegowy.
Dla każdej triathlonistki i triathlonisty przewidziano rozbudowane pakiety startowe i relaks w strefie finiszera, gdzie będą mogli odpocząć po rywalizacji. Każdy z zawodników otrzyma także wejściówkę do kaliskiego Aquaparku.
Atrakcją dla najmłodszych będzie bieg z przeszkodami, który zostanie rozegrany po rywalizacji głównej.
Dziś na listę startową CALISIA Triathlon wpisali się prezydenci Kalisza. Wystartują jako sztafeta: Grzegorz Kulawinek popłynie Prosną na dystansie 950 metrów. Wiceprezydent Mateusz Podsadny pokona na rowerze 45 kilometrów. Finisz będzie należał do prezydenta Krystiana Kinastowskiego, który przebiegnie ponad 10 kilometrów.

tekst i zdjęcia: Iwona Cieślak