Trzykrotnie na pudle. Julia Maik triumfuje w Słowenii

Trzy medale, w tym dwa złote, przywiozła z 47. Międzynarodowego Mitingu Pływackiego, który odbył się w pierwszych dniach sierpnia w słoweńskiej miejscowości Ravne na Koroskiem Julia Maik. Reprezentantkę sekcji pływackiej KKS-u Kalisz zaliczono do grona najlepszych zawodniczek imprezy.

Reprezentantka kaliskiego klubu  pokazała  bardzo wysoką formą  już w  pierwszym  dniu  zawodów. W porannych eliminacjach  na  dystansie 50  m stylem dowolnym  uzyskała  najlepszy czas  -  25.72 -   o dziewiętnaście setnych sekundy poprawiając  swoją życiówkę i ustanawiając  jednocześnie  rekord mitingu.  W finale,  podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego , choć popłynęła  z  wynikiem minimalnie słabszym  - 25.79 - również  nie dała szans rywalkom  wyprzedzając seniorki  ze Słowenii i Słowacji:  Neże Kocijan i Zuzane Michalickową.  Jak się później okazało  rezultat  Juli  był trzecim co do wartości punktowym wynikiem  wśród kobiet w całym mitingu.

Drugiego  dnia rywalizacji  zawodniczka  KKS -u  wystartowała w dwóch konkurencjach i w obu zajmowała medalowe lokaty.  Najpierw była bezkonkurencyjna  na  50 m delfinem, osiągając w finale czas 27.65 i wyprzedzając koleżankę z reprezentacji  Polski specjalizującą się w stylu motylkowym  Paulinę Cierpiałowską.  Z kolei na  100 m stylem dowolnym Julia Maik zajęła drugie miejsce, ale o 0,35 sekundy  poprawiła swój rekord  życiowy, który wynosi obecnie 56.79. Szybsza była jedynie  Słowenka  Katja Fain (56,12), starsza o dwa lata zawodniczka mająca  na koncie start w ubiegłorocznych seniorskich mistrzostwach świata w Gwangju .

– Zawody odbyły się na 50-metrowym basenie. Dla zawodników ze Słowenii były pierwszą z szans uzyskania olimpijskich kwalifikacji na igrzyska w Tokio, natomiast gościom z zagranicy - w tym naszym pływakom z Kadry Narodowej Juniorów - pierwszy raz po „odmrożeniu sportu” stwarzały możliwość rywalizacji w międzynarodowej obsadzie – informuje trener kaliskiej pływaczki Dominik Grudziński.

Reprezentanci Polski odnieśli na Słowenii 15 zwycięstw.

Tekst: Karina Zachara, fot. sekcja pływacka KKS Kalisz